Związki służby celnej oczekują na spełnienie swoich postulatów

05-07-2007, 15:50

Związki zawodowe służby celnej oczekują, że podczas piątkowego spotkania przedstawiciele rządu uwzględnią ich postulaty - poinformowała w czwartek PAP przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (FZZSC) Iwona Fołta.

Na piątek zaplanowana została międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa, która ma zająć się projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Projekt przewiduje połączenie od 2008 r. w jedną strukturę służby celnej i skarbowej.

Tymczasem związki zawodowe służby celnej chcą, by rząd wycofał się z planów połączenia służby celnej i skarbowej. Domagają się od rządu gwarancji zatrudnienia, zwiększenia wynagrodzeń o 1,5 tys. zł, możliwości przechodzenia na emerytury po 15 latach służby, dochodzenia swoich roszczeń od Skarbu Państwa (tzw. restytucji) na podstawie ustawy o służbie celnej oraz zapewnienia właściwej ochrony prawnej podczas wykonywania obowiązków służbowych.

"Czekamy na wyniki konferencji. Mamy nadzieję, że przedstawiciele rządu uwzględnią nasze postulaty" - powiedziała Fołta. Dodała, że związki będą podejmować dalsze decyzje po zapoznaniu się z ostatecznym kształtem projektu.

Jeśli rząd nie spełni tych postulatów, organizacje związkowe wchodzące w skład powołanego w ubiegłym tygodniu Komitetu Protestacyjnego wyrażają gotowość przystąpienia do czynnej akcji protestacyjnej. Według Fołty, w 6 Izbach Skarbowych został już wszczęty spór zbiorowy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, termin spełnienia postulatów związkowców upływa w sobotę 7 lipca.

W ubiegłym tygodniu odpowiedzialny za służbę celną wiceminister finansów Marian Banaś mówił PAP, że ministerstwo jest zdecydowane, by projekt reformy wszedł w życie zgodnie z planem, czyli na początku 2008 r. Według niego, rząd ma się zająć projektem na początku lipca, zaś Sejm powinien się nim zająć po parlamentarnych wakacjach - pod koniec sierpnia.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związki służby celnej oczekują na spełnienie swoich postulatów