Związki z JSW postulują wypłatę pracownikom nagrody za ubiegły rok

  • PAP
opublikowano: 06-03-2019, 17:33

Działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) reprezentatywne organizacje związkowe wystąpiły do zarządu spółki o wypłatę pracownikom nagrody za ubiegły rok. Związkowcy zwrócili się do zarządu o pilne spotkanie, by ustalić wysokość i termin wypłaty takiej nagrody.

Pod złożonym w środę wnioskiem w tej sprawie podpisali się przedstawiciele Solidarności, Kadry oraz Federacji Związku Zawodowego Górników JSW SA. Swój postulat strona społeczna argumentuje "przekroczeniem wyników ekonomiczno-finansowych ujętych w planie techniczno-ekonomicznym JSW za 2018 rok".

Przedstawiciele spółki na razie nie odnieśli się oficjalnie do związkowego postulatu. W wypowiedzi cytowanej przez branżowy portal nettg.pl prezes JSW Daniel Ozon nie wykluczył dyskusji o jednorazowych wypłatach dla pracowników.

"Jeśli mielibyśmy dyskutować, to ewentualnie o jakiś jednorazowych wypłatach. Gdyby do takich wypłat doszło, to na pewno byłyby istotnie mniejsze niż te w minionym roku, które wiązały się rekompensatą za środki odebrane w czasie kryzysu" – powiedział Ozon, cytowany w górniczym portalu.

Prezes przypomniał, że stale prowadzone są dyskusje ze stroną społeczną - co miesiąc odbywają się spotkania z tzw. zespołem monitorująco-sterującym, który współtworzą przedstawiciele trzech reprezentatywnych związków zawodowych.

"Podczas tych spotkań dyskutujemy na temat naszej bazy kosztowej, kosztów płac oraz oczekiwań; na to wszystko nakładamy ścieżki cenowe węgla i projekcje finansowe spółki. Ze spotkań wynika, że nie ma istotnej presji płacowej. Podchodzę do tego spokojnie i nie sądzę, żebyśmy musieli się liczyć z istotnym elementem wzrostu płac" - dodał prezes, oceniając, iż obecnie "oczekiwania ze strony pracowniczej nie są wysokie".

W czerwcu ubiegłego roku zarząd JSW zawarł porozumienie płacowe ze związkowcami, które zakończyło wszczęty w połowie kwietnia 2018 r. spór zbiorowy w firmie. Związki domagały się 15-procentowej podwyżki wynagrodzeń oraz nadpłaty świadczeń utraconych na mocy porozumienia z września 2015 r.

W czerwcowym porozumieniu ustalono m.in., że od czerwca 2018 r. JSW zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 proc., co oznaczało przeznaczenie w ub. roku na płace dodatkowych ok. 187 mln zł. Ponadto spółka zobowiązała się do wypłacenia pracownikom ok. 370 mln zł, które utracili z powodu oszczędności w 2016 r. Chodziło o nadpłatę nagrody rocznej - tzw. 14. pensji oraz deputatu węglowego.

W grudniu 2017 r. JSW podpisała już ze związkami porozumienie, na mocy którego spółka wypłaca pracownikom w latach 2018 i 2019 świadczenia zawieszone w roku 2015. Jak wówczas podano, wartość tych świadczeń w 2018 r. to ok. 350 mln zł, a w 2019 r. ok. 200 mln zł.

W porozumieniu zawartym w JSW we wrześniu 2015 r. na trzy lata (2016-2018) zawieszono tzw. czternastki i deputaty węglowe, a pracownicy administracji stracili prawo do nagród barbórkowych. Jak wówczas szacowano, łączna wartość oszczędności wynikających z zawieszenia świadczeń w ciągu trzech lat to ok. 2 mld zł. We wrześniu 2017 r. załoga JSW otrzymała 4,3 tys. zł jednorazowej nagrody, co w części zrekompensowało zawieszone świadczenia.

Zgodnie z porozumieniem z czerwca ub. roku, w lipcu załoga otrzymała zaległą 14. pensję, a jesienią pracownikom wypłacono - w formie świadczenia pieniężnego - zaległy deputat węglowy za 2016 r. Tym samym firma zrekompensowała pracownikom ostatni utracony element, wynikający z zawartego w 2015 r. porozumienia oszczędnościowego.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
Fot. Maciej Jarzebinski / Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane