Związki zawodowe w największych firmach żądają podwyżek płac - prasa

23-09-2004, 08:44

'Rzeczpospolita' pisze, że związki zawodowe w największych polskich firmach zażądały podwyżek płac dla pracowników. "To reakcja na poprawę wyników finansowych. Rozmowy o wzroście wynagrodzeń rozpoczęły się już w hutnictwie, górnictwie, sektorze naftowym oraz w motoryzacji." - pisze "Rzeczpospolita".

Negocjują związkowcy z zakładów zatrudniających około 100 tysiecy osób. Są zdecydowani na walkę o podwyżki wynagrodzeń, wiedząc, iż ich spółki notują w ostatnim czasie znaczne zyski.

Rzecznik firmy Ispat Polska Stal Antoni Styrczula mówi "Rzeczpospolitej", że część działających w spółce związków zawodowych zwróciła się z oficjalnym żądaniem podwyżki płac o 250 złotych na osobę. Ispat Stal to największa polska spółka w branży, zatrudniająca około 15 tysięcy osób. Związkowcy otrzymali odpowiedź zarządu, iż podwyżka jest niemożliwa.

Z kolei związek zawodowy "Sierpień 80" przedstawił zarządowi Kompanii Węglowej (21 kopalń, ok. 80 tys. zatrudnionych) swój projekt układu zbiorowego, według którego płace miałyby wzrosnąć o 25 procent. W efekcie fundusz płac zostałby przekroczony o 950 milionów złotych." - czytamy w dzienniku.

Publicysta dziennika Paweł Jabłoński pisze, że nie należy się dziwić pracownikom, że - słysząc o poprawiających się wynikach swoich firm - domagają się podwyżek. Jednak realizacja tych żądań powinna być bardzo ostrożna. Zbyt hojne szafowanie podwyżkami może zagrozić szybkiemu wzrostowi gospodarczemu." - uważa omentator "Rzeczpospolitej".

"Niskie płace są jednym z atutów, jakimi przyciągamy zagraniczne inwestycje. Bez tego nie będziemy mieli szans na dłuższy wzrost gospodarczy. Dodatkowo, znaczący wzrost zarobków mógłby utrudnić walkę z inflacją. Ważne jednak, co się stanie z pieniędzmi, które firmy mogą zaoszczędzić odrzucając żądania płacowe lub akceptując je tylko w części. Powinny one posłużyć rozwojowi tych przedsiębiorstw. Tylko wtedy będzie szansa na to, że za kilka lat nasze płace będą stopniowo osiągać poziom choćby zbliżony do zachodnioeuropejskiego" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Związki zawodowe w największych firmach żądają podwyżek płac - prasa