Związkowcy: Nie widzimy szans na porozumienie z Mittal Steel

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-05-2005, 19:44

Nie widzimy szans na porozumienie i podpisanie pakietu socjalnego z Mittal Steel - powiedział w czwartek wieczorem PAP przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Negocjacyjnego, reprezentującego pięć związków działających w Hucie Częstochowa, Władysław Seifryd.

Nie widzimy szans na porozumienie i podpisanie pakietu socjalnego z Mittal Steel - powiedział w czwartek wieczorem PAP przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Negocjacyjnego, reprezentującego pięć związków działających w Hucie Częstochowa, Władysław Seifryd.

    Mittal Steel, który do 29 kwietnia miał wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa, nie zdołał wynegocjować pakietu socjalnego, dostał na to dodatkowy czas do piątku. Rozmowy ze związkami huty trwają już czwarty dzień.

    "Dodatkowy czas dla Mittal Steel minister dał chyba po to, by nas pognębić - mówi Seifryd - bo druga strona nie ma nic do powiedzenia. Praktycznie nic nam nie zaproponowano nowego ponad to, co oferowano w zapisach pakietu z końca kwietnia".

    W ocenie związkowców z Częstochowy, komunikaty publikowane przez hindusko-brytyjski koncern to część gry, zabiegi socjotechniczne. "Owszem był szef Mittal Steel Poland Frantisek Chowaniec i mówił o inwestycjach, ale głównie w dawnym PHS-ie. O Hucie Częstochowa ledwie wspomniał - skarży się Seifryd. -Jesteśmy na skrajuwyczerpania i cierpliwości. Co innego mówi się mediom, a co innego nam przy stole negocjacyjnym. Przedstawiciele koncernu nie mają pełnomocnictw do podejmowania decyzji, które zbliżyłyby nasze stanowiska" - dodał.

    Na piątek hutnicy zapowiadają pikietę przed ośrodkiem w Poraju, gdzie toczą się negocjacje.

    Tymczasem ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) poinformował w czwartek, że zamierza zaskarżyć do sądu Towarzystwo Finansowe Silesia, prowadzące przetarg w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, o rażące naruszenie procedur.

    ZPD oczekuje, że do piątku 13 maja prowadzący przetarg podejmą decyzję o przyznaniu Donbasowi wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty. Jeśli nie, Donbas wystąpi do sądu w następnym tygodniu.

    Według przedstawiciela ZPD w Polsce Konstantego Litwinowa, oferta ZPD jest wyższa od oferty Mittal Steel o kilkaset mln zł, z uwzględnieniem pakietu socjalnego. ZPD ma też plan inwestycyjny na 7 lat, gwarantujący rozwój Huty.

    Litwinow zastrzegł jednak, że gdyby Donbas dostał prawo wyłączności negocjacyjnej po 25 maja, nie zgodzi się, ponieważ wtedy może być już za późno na uratowanie huty przed upadłością.  2 maja wiceminister Skarbu Państwa Stanisław Speczik powiedział, iż nie wyklucza, że wyłączność negocjacyjną otrzyma konkurent Mittal Steel w przetargu - Związek Przemysłowy Donbasu. Warunkiem rozważenia oferty ZPD miało być zaoferowanie przez niąwarunków finansowych nie gorszych niż zawarte w ofercie Mittal Steel Holding.

    Mittal Steel zaoferował za Hutę Częstochowa 1,251 mld zł, a ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu 1,108 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy: Nie widzimy szans na porozumienie z Mittal Steel