Związkowcy pikietują przed miejscem negocjacji z Mittal Steel

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-05-2005, 15:47

Ok. 200 związkowców, głównie z hutniczej "Solidarności", pikietuje od piątkowego przedpołudnia budynek wPoraju, w którym trwają negocjacje pakietu socjalnego z Mittal Steel.

Ok. 200 związkowców, głównie z hutniczej "Solidarności", pikietuje od piątkowego przedpołudnia budynek wPoraju, w którym trwają negocjacje pakietu socjalnego z Mittal Steel.

    Do godz. 16 mają się zakończyć rozmowy, od których zależy, czy podpisany zostanie pakiet socjalny i koncern spełni wszystkie warunki niezbędne do zakupu Huty Częstochowa. Związkowcy oczekują  na ich wynik.

    "Precz z Mittalem" - krzyczeli w południe związkowcy. Swojego przewodniczącego Marka Wójcika, biorącego udział w negocjacjach, członkowie "Solidarności" nazwali zdrajcą. Wyrazili tym samym dezaprobatę dla chęci podpisania przez niego pakietu socjalnego w formie zaproponowanej przez hinduski koncern.

    Szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Huty Częstochowa Władysław Seifryd już w czwartek zapowiadał, że pakietu w obecnej formie nie podpisze.

    Mittal Steel, który do 29 kwietnia miał wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa, ale nie zdołał wynegocjować pakietu, dostał dodatkowy czas na negocjacje do piątku, 13 maja.

    Tymczasem ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) poinformował w piątek, że zamierza zaskarżyć do sądu Towarzystwo Finansowe Silesia (formalnego właściciela huty), prowadzące przetarg w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, o rażące naruszenie procedur.

    "W najbliższych dniach, jeśli sytuacja się nie zmieni, mamy zamiar zaskarżyć do sądu rażące naruszenie procedury" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciel ZPD w Polsce Konstanty Litwinow.

    ZPD oczekuje, że do piątku 13 maja prowadzący przetarg podejmą decyzję o przyznaniu ukraińskiej spółce wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty. Jeśli nie, ZPD wystąpi do sądu w następnym tygodniu.

    Według Litwinowa, oferta ZPD (z uwzględnieniem pakietu socjalnego) jest wyższa od oferty Mittal Steel o kilkaset milionów złotych. ZPD ma też plan inwestycyjny dla huty na 7 lat, gwarantujący jej rozwój.

    Litwinow zastrzegł jednak, że gdyby ZPD dostał prawo wyłączności negocjacyjnej po 25 maja, nie zgodzi się, ponieważ wtedy może być już za późno na uratowanie huty przed upadłością.

    2 maja wiceminister Skarbu Państwa Stanisław Speczik powiedział, iż nie wyklucza, iż wyłączność negocjacyjną otrzyma konkurent Mittal Steel w przetargu, czyli ZPD. Warunkiem rozważenia oferty ZPD miało być zaoferowanie przez niego warunków finansowych nie gorszych niż zawarte w ofercie Mittal Steel Holding.

    Mittal Steel zaoferował za Hutę Częstochowa 1,251 mld zł, a ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu 1,108 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane