Zwycięzcy rankingu Gazele Biznesu 2016

DI
opublikowano: 27-12-2016, 09:49

Gazele Biznesu, których ranking publikujemy już po raz 17., to małe i średnie firmy charakteryzujące się niezwykle szybkim rozwojem. Jako miarę tego rozwoju przyjmujemy, niezmiennie od 2000 r., procentowy przyrost obrotów osiągnięty przez spółki w ciągu trzech lat.

Zakup własnej floty samochodów do transportu paliw przyczynił się do zwiększenia liczby obsługiwanych klientów i rozszerzenia zasięgu działania firmy Petrojet na cały kraj.
Wyświetl galerię [1/2]

PUNKT ZWROTNY:

Zakup własnej floty samochodów do transportu paliw przyczynił się do zwiększenia liczby obsługiwanych klientów i rozszerzenia zasięgu działania firmy Petrojet na cały kraj. ARC

 

 I MIEJSCE W RANKINGU GAZELE BIZNESU 2016 — PETROJET

 W planach założycieli Petrojet miał być rodzinnym przedsiębiorstwem działającym tylko w województwie mazowieckim. Wszystko poszło niezgodnie z planem i… firma wyrosła na liczącego się całym kraju dostawcę paliw.

Zwycięzca tegorocznego rankingu „Gazele Biznesu” działa od siedmiu lat. Zdaniem Jakuba Smolińskiego, prezesa spółki, jej założyciele planowali stworzenie dostawcy paliw, który łączyłby jakość dostarczanych produktów z szybką i rzetelną obsługą zamówień. Petrojet miał skupić się na obsłudze klientów z Mazowsza i ewentualnie w województw ościennych. Jednak szybko okazało się, że ma możliwość działania na o wiele szerszą skalę.

Decydującym momentem w rozwoju firmy było podjęcie decyzji o zakupie cystern, które umożliwiły Petrojetowi dostarczanie paliw w dowolne miejsce w kraju w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. Ta zmiana pociągnęła za sobą również konieczność nowego podejścia do sposobu zarządzania firmą. Utrzymanie scentralizowanegosposobu podejmowania decyzji okazało się bowiem niemożliwe w sytuacji, gdy liczba zleceń zaczęła lawinowo rosnąć.

— Tworzyliśmy firmę od podstaw, kontrolowaliśmy każdą operację handlową i podejmowaliśmy każdą decyzję w firmie. Nadszedł jednak czas na rezygnację z dotychczasowego systemu zarządzania firmą na rzecz delegowania uprawnień i pewnego zakresu decyzyjności na naszych pracowników — wspomina Jakub Smoliński.

Właściciele firmy szybko przekonali się jednak, że właściwie dobrani, kompetentni pracownicy są największą wartością przedsiębiorstwa i mogą wynieść ją na zupełnie nowy, o wiele wyższy, poziom działania. W planach Petrojet ma dalsze rozwijanie współpracy z producentami paliw z kraju i zagranicy. Jej prezes podkreśla, że wspieranie rozwoju polskich firm przez dostawy wysokiej jakości paliw w dobrej cenie to powód do dumy dla zespołu spółki, która zadebiutowała w rankingu „Gazele Biznesu” od razu na jego czele.

II MIEJSCE W RANKINGU GAZELE BIZNESU 2016 — PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W OLKUSZU

PKM w Olkuszu to przykład Gazeli Biznesu z ponadczterdziestoletnim rodowodem, która z powodzeniem przeszła przez etap przekształceń własnościowych.Właścicielami dawnego państwowego przedsiębiorstwa od 2011 r. są Anna i Ireneusz Paciowie. Biznes spółki opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to, zgodnie z nazwą, osobowe przewozy autobusowe w Olkuszu, a także obsługa wyjazdów turystycznych i okolicznościowych w kraju i za granicą — opisuje nazwa firmy. Drugi filar także wiąże się z transportem. Jest nim handel paliwami płynnymi.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Olkuszu ma własny park autocystern, ciągników siodłowych, a także naczep chłodniczych. Dzięki rozszerzaniu tej działalności spółka stała się jednym z największych importerów paliw w Polsce południowej i stale rozbudowuje park maszyn.

— Nasz sprzęt spełnia wszelkie europejskie normy bezpieczeństwa, obowiązujące w krajowym i międzynarodowymprzewozie towarów niebezpiecznych ADR — podkreśla Grzegorz Sikora, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Olkuszu. Spółka nie poprzestaje na handlu hurtowym i buduje własną sieć detalicznej sprzedaży paliw.

— We wrześniu otworzyliśmy pierwszą stację paliw w Olkuszu. Niebawem otworzymy kolejną w Brennej — mówi Grzegorz Sikora.

III MIEJSCE W RANKINGU GAZELE BIZNESU 2016 — ENERGO OPERATOR

Energo Operator istnieje od 2008 r. i zajmuje się aktywną sprzedażą energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ze swoją ofertą dociera zarówno do przedsiębiorstw, jak też klientów indywidualnych. Koncesję na obrót energią elektryczną na terenie całego kraju ma od 5 kwietnia 2012 r., a na obrót paliwami gazowymi w Polsce od 18 grudnia 2015 r.

Firma stale zwiększa swoje przychody. Robi to na tyle dynamicznie, że ich wzrost w ciągu trzech lat o ponad 700 proc. zapewnił jej miejsce na podium tegorocznego rankingu „Gazele Biznesu”. Energo Operator zamierza powiększyć zasoby dostępnej dla jego klientów energii do 1 TWH w 2017 r. Planuje również wdrożenie systemu informatycznego, wspierającego dział sprzedaży. — Rozszerzyliśmy ofertę i stale podnosimy jakość usług.

Istotne jest dla nas zaufanie, zbudowane na bazie uczciwości i rzetelności, dlatego dbamy o przejrzysty charakter  naszych działań oraz jasność proponowanych warunków — mówi Rafał Dzikowiecki, prezes Energo Operatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwycięzcy rankingu Gazele Biznesu 2016