Zygmunt Solorz-Żak porządkuje cenne częstotliwości

opublikowano: 27-12-2015, 22:00

Midas przejął kontrolę nad Sferią, jedynym obecnie posiadaczem pasma LTE 800 MHz.

Podczas gdy giełdowi analitycy czekają na przejęcie Midasa przez Cyfrowy Polsat (obie spółki kontroluje Zygmunt Solorz-Żak), fundusz sam wybrał się na zakupy. Kupił Sferię, obecnie jedynego posiadacza pasma LTE 800 MHz, z której częstotliwości korzystał przy dostarczaniu szybkiego internetu klientom Cyfrowego Polsatu i Plusa. Jednym ze sprzedającychbył Jacek Szymoński, inwestor znany w branży telekomunikacyjnej m.in. jako współzałożyciel Sferii i PTC (sieć Era), przejętego później przez T-Mobile. Drugi sprzedający to cypryjska spółka Bithell, wehikuł inwestycyjny Zygmunta Solorza-Żaka. Midas przejął 51 proc. akcji Sferii, płacąc 121,9 mln zł. Ostatecznie może jednak zapłacić więcej.

Zygmunt Solorz kontroluje i Midasa, i Sferię.
Zobacz więcej

Zygmunt Solorz kontroluje i Midasa, i Sferię. Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

„Umowy zakupu przewidują, że w przypadku uzyskania przez spółkę Sferia odszkodowania (…) z tytułu ewentualnego sporu dotyczącego opóźnienia prawa do efektywnego wykorzystania częstotliwości należnych spółce, cena zakupu może ulec zwiększeniu (…)” — głosi komunikat Midasa.

O co chodzi? Sferia od 2003 r. spierała się ze skarbem państwa, bo uzyskała wtedy częstotliwości z zakresu 850 MHz, ale nie mogła z nich efektywnie korzystać ze względu na zakłócenia, które mogłyby m.in. zagrozić bezpieczeństwu transportu kolejowego. Właściciele Sferii zwrócili się do paryskiego trybunału arbitrażowego. W końcu w sierpniu ubiegłego roku zawarto ugodę z resortem cyfryzacji, na mocy której Sferia dostała — ale tylko do 2018 r. — prawo do jednego z sześciu bloków w paśmie 800 MHz, przeznaczonych na aukcję.

Pozostałe telekomy wylicytowały je pod koniec 2015 r., płacąc 1,5-2 mld zł za blok. „W ocenie zarządu odnowienie ważności rezerwacji przyznanej Sferii po cenie implikowanej przez zadeklarowane, wysokie kwoty za pasmo 800 MHz w zakończonej aukcji, nie jest ekonomicznie uzasadnione. Alternatywnie spółka rozważa kontynuację rozbudowy sieci LTE 1800 MHz” — głosi komunikat Midasa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu