Zygmunt Solorz-Żak porządkuje cenne częstotliwości

Midas przejął kontrolę nad Sferią, jedynym obecnie posiadaczem pasma LTE 800 MHz.

Podczas gdy giełdowi analitycy czekają na przejęcie Midasa przez Cyfrowy Polsat (obie spółki kontroluje Zygmunt Solorz-Żak), fundusz sam wybrał się na zakupy. Kupił Sferię, obecnie jedynego posiadacza pasma LTE 800 MHz, z której częstotliwości korzystał przy dostarczaniu szybkiego internetu klientom Cyfrowego Polsatu i Plusa. Jednym ze sprzedającychbył Jacek Szymoński, inwestor znany w branży telekomunikacyjnej m.in. jako współzałożyciel Sferii i PTC (sieć Era), przejętego później przez T-Mobile. Drugi sprzedający to cypryjska spółka Bithell, wehikuł inwestycyjny Zygmunta Solorza-Żaka. Midas przejął 51 proc. akcji Sferii, płacąc 121,9 mln zł. Ostatecznie może jednak zapłacić więcej.

Zobacz więcej

Zygmunt Solorz kontroluje i Midasa, i Sferię. Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

„Umowy zakupu przewidują, że w przypadku uzyskania przez spółkę Sferia odszkodowania (…) z tytułu ewentualnego sporu dotyczącego opóźnienia prawa do efektywnego wykorzystania częstotliwości należnych spółce, cena zakupu może ulec zwiększeniu (…)” — głosi komunikat Midasa.

O co chodzi? Sferia od 2003 r. spierała się ze skarbem państwa, bo uzyskała wtedy częstotliwości z zakresu 850 MHz, ale nie mogła z nich efektywnie korzystać ze względu na zakłócenia, które mogłyby m.in. zagrozić bezpieczeństwu transportu kolejowego. Właściciele Sferii zwrócili się do paryskiego trybunału arbitrażowego. W końcu w sierpniu ubiegłego roku zawarto ugodę z resortem cyfryzacji, na mocy której Sferia dostała — ale tylko do 2018 r. — prawo do jednego z sześciu bloków w paśmie 800 MHz, przeznaczonych na aukcję.

Pozostałe telekomy wylicytowały je pod koniec 2015 r., płacąc 1,5-2 mld zł za blok. „W ocenie zarządu odnowienie ważności rezerwacji przyznanej Sferii po cenie implikowanej przez zadeklarowane, wysokie kwoty za pasmo 800 MHz w zakończonej aukcji, nie jest ekonomicznie uzasadnione. Alternatywnie spółka rozważa kontynuację rozbudowy sieci LTE 1800 MHz” — głosi komunikat Midasa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zygmunt Solorz-Żak porządkuje cenne częstotliwości