Zysk Santandera BP wyższy od oczekiwań

opublikowano: 29-01-2020, 07:26

W IV kwartale 2019 r. Santander Bank Polska zanotował 507 mln zł zysku netto - to o 17 proc. więcej niż oczekiwali analitycy, ankietowani przez PAP Biznes.

W największym stopni przyczyniło się do tego niższe od szacunków analityków saldo rezerw (263,6 mln zł wobec 289 mln zł).

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska
Zobacz więcej

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska

W analogicznym okresie 2018 r. zysk wyniósł 788 mln zł.

Wynik odsetkowy wzrósł o 7,4 proc. r/r do 1,65 mld zł, a wynik z prowizji o 9 proc. do 542 mln zł. To rezultaty zgodne z konsensem. Koszty ogółem wzrosły o 1,1 proc. do 928 mln zł. 

Narastająco w całym 2019 r. zysk netto wyniósł 2,14 mld zł i był o 9,5 proc. niższy rok do roku.

Bank zaznacza, że rezultat w ujęciu porównywalnym (tj. przy założeniu stałego poziomu opłat z tytułu składek należnych BFG i po wyłączeniu z zysku za 2019 r. wpływu sprzedaży Centrum Usług Inwestycyjnych oraz dodatkowych obciążeń i rezerw na zobowiązania związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych i kredytów konsumenckich, a z zysku za 2018 r. wycofując wpływ transakcji przejęcia zorganizowanej części Deutsche Bank Polska S.A) wynik był o jedną piątą wyższy r/r.

Santander podał, że w IV kwartale rezerwy na walutowy portfel kredytów hipotecznych wyniosły 173 mln zł.

Grupa uwzględnia 4 scenariusze możliwych rozstrzygnięć sądowych:

- Stwierdzenie, iż klauzule zawarte w umowie kredytowej stanowią niedozwolone postanowienia umowne skutkujące ustaleniem salda kredytu w PLN oraz pozostawienie oprocentowania kredytu w oparciu o stawkę LIBOR,

- Unieważnienie całej umowy kredytowej w związku z identyfikacją klauzul niedozwolonych;

- Unieważnienie klauzul zawartych w umowie kredytowej zidentyfikowanych jako niedozwolone w zakresie mechanizmu ustalania różnic kursowych prowadzące do zastosowania kursu średniego NBP,

- Odrzucenie roszczenia.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy