pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Przyglądamy się ofercie Amber Gold

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz, d.tokarz@pb.pl
Pin It email print

W piątek ujawniliśmy że Marcin Plichta, szef i właściciel spółki Amber Gold, wydającej dziesiątki milionów złotych na linie lotnicze OLT Express, w 2008 r. został skazany za przestępstwo przywłaszczenia mienia i nie posiadał żadnego majątku. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej ofercie AG.

 

Notowania

srebro, MENNICA, złoto

Głównym produktem gdańskiej spółki są „gwarantowane" (według oferty) i wysoko oprocentowane (nawet 16,5 proc. rocznie) lokaty w metale szlachetne (głównie złoto, ale też srebro i platynę). Ta oferta budzi duże zaniepokojenie na rynku. Czy można gwarantować kilkunastoprocentowe zyski z inwestycji w szlachetne kruszce? Zdaniem osób i firm, które na inwestycjach i złocie zjadły zęby: nie. Sygnał w tej sprawie dotarł do „Pulsu Biznesu” m.in. z Mennicy Polskiej, będącej jedynym producentem złota i największym dystrybutorem tego kruszcu w Polsce.

— My nie możemy zapewnić klientom „gwarantowanych zysków” z „lokat” w złoto i z produktów opartych na złocie, ponieważ w żaden sposób nie da się ich zagwarantować, a w konsekwencji i wyegzekwować. Tego typu zapewnienia naszym zdaniem są nieprawdziwe — mówi Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej.

Co na to AG? Marcin Plichta i Katarzyna Plichta, odpowiednio prezes i członek zarządu gdańskiej spółki, przekazali nam, że AG kupuje metale szlachetne w zagranicznych mennicach.

Wszystko o właścicielach i strukturze grupy >>

O tym, że nie ma wysokich zysków bez ryzyka, przypominał niedawno w „Pulsie Biznesu” przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego, która już dwa lata temu umieściła AG na liście ostrzeżeń publicznych.

— Jeśli ktoś oferuje kilkanaście procent gwarantowanego zysku rocznie, czyli dużo więcej niż oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji skarbowych, to powinien być to sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych klientów — mówił Marcin Pachucki, dyrektor departamentu postępowań KNF.

Także Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions, nie ma wątpliwości: nie można stworzyć lokaty w aktywa o zmiennej cenie i gwarantować zyski. Z prostego powodu: z czego będą one wypłacane, kiedy kurs spada? Odpowiedź AG przekazywana klientom przez pracowników spółki brzmi: „Jeśli złoto tanieje, ewentualne straty pokrywa spółka — z wypracowanych wcześniej dochodów”.

Problem polega na tym, że nie wiadomo, ile jest tych „wypracowanych wcześniej dochodów”. AG nie podaje bowiem wyników finansowych, tłumacząc to przygotowaniami do uzyskania statusu spółki publicznej. Narusza przy tym ustawę o rachunkowości, nie składając sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym.

W poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" piszemy także o "skarbcu" i Funduszu Poręczeniowym. Prezentujemy też rozmowę z Marcinem i Katarzyną Plichtą. Czytaj >>

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

7 Komentarze

Robert 2012-05-28

Witam, artykuł wzbudził mój niepokój, bo jako naprawdę mały, że tak nazwę " ciułacz ", posiadam kilka półrocznych lokat w AG - co stanowi mój cały kapitał. Oczywiście jako tego maluczkiego skusiła mnie wysoka stopa zwrotu, proszę zatem jeśli to możliwe o info. co się stanie z moim kapitałem w chwili (odpukać) upadku firmy, czy istnieją jakieś zabezpieczenia zainwestowanych środków? Z góry dziękuję i pozdrawiam ,

kbugi 2012-05-28

Tak naprawdę, to we wszystkich branżach klienci powinni zwracać uwagę na obietnice bez pokrycia.

mr 2012-05-28

@Robert Robert, pożyczyłeś pieniądze prywatnej firmie, która nie jest bankiem i nie jest objęta żadnymi gwarancjami. W przypadku upadku firmy cały jej pozostały majątek stanie się masą upadłościową, a Ty staniesz się jednym z wierzycieli. Jako osoba prywatna będziesz w ostatniej grupie, przed Tobą pierwszeństwo będą miały: 1) zobowiązania wobec skarbu Państwa [US, ZUS itp], 2) zobowiązania wobec banków 3) zobowiązania wobec innych firm Ponieważ upadłość AG ogłosi w momencie niewypłacalności = jej długi będą przewyższały majątek, to szansa na odzyskanie pieniędzy [po zaspokojeniu wierzytelności wobec Państwa, banków itp] będzie znikoma. Jeżeli PB ma rację i AG jest zwykłą piramidą finansową [wszystko na to wskazuje, choć oczywiście może AG ma jakiś tajemny sposób na wypłukiwanie złota z powietrza i po prostu się tym nie chwali] to artykuły takie jak ten tylko przyśpieszą nieuchronny koniec gdyż inwestorzy tacy jak Ty zaczynają się martwić - zaczną zrywać 'kontrakty lokacyjne' i firma szybko utraci płynność.

im 2012-05-28

@Robert - w praktyce jako mały ciułacz w przypadku upadku tej firmy wg mnie nie dostaniesz nic. Jeśli chcesz ryzykować, to nie rób tego całym kapitałem

MMMAAA 2012-05-28

Niektorzy przewiduja wzrost cen zlota 10-40 razy, wiec nawet te 16 procent to zaden koszt. Zloty, dolar, euro to coraz mniej warte papierki. A AmGold odda wszystko w nic nie wartych papierkach, posiadajac zloto. Dziwi mnie jedno - AmGold dziala na rynku co najmiej rok, Wyplaca pieniadze po co najmniej 3 miesiacach. A WIEC GDYBY NIE WYPLACALA TO BYLBY JUZ RUMOR. A WIEC WYPLACA.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu