pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

„Polacy, wracajcie!”

KUP LICENCJĘ
JKW
Pin It email print

Jeśli zostaniecie na imigracji zbyt długo, popełnicie błąd – apeluje Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, do młodych Polaków w Anglii.

 

Notowania

BZWBK

- Proszę, wracajcie. Jeśli zostaniecie w Wielkiej Brytanii zbyt długo, staniecie się raczej Brytyjczykami niż Polakami, a to będzie wasz błąd. Jeśli wrócicie do kraju, będziecie u nas elitą. W Wielkiej Brytanii będziecie prawdopodobnie zawsze jechać drugą klasą – mówił Mateusz Morawiecki w czasie Polskiego Forum Ekonomicznego w Londynie, zorganizowanego przez Polish Business Society, czyli organizację zrzeszającą polskich studentów i absolwentów na Wyspach.

Mateusz Morawiecki jako przykład wskazał Jacka Rostowskiego, do niedawna wicepremiera i ministra finansów.

- Już w Wielkiej Brytanii miał duże osiągnięcia, ale dopiero w Polsce osiągnął najwyższe sukcesy życiowe – mówił Mateusz Morawiecki.

- Mogę tylko powtórzyć za panem prezesem: wracajcie! – dodał Jacek Rostowski, który również uczestniczył w Forum.

Prezes BZ WBK ostrzegał też, że w długiej perspektywie polskiej gospodarce grozi tzw. pułapka średniego dochodu. Zjawisko to dotknęło już wielu gospodarek na świecie. Udało im się wyjść z biedy na średni poziom zamożności, ale w pewnym momencie straciły impet i nie były w stanie dalej odrabiać strat do bogatych krajów.

- Głównym zagrożeniem w przypadku Polski jest ogromna, ujemna pozycja inwestycyjna, czyli skumulowany od początków transformacji, znaczny deficyt na rachunku obrotów bieżących. To powiększa zadłużenie zagraniczne naszej gospodarki i sprawia, że mamy niewielkie krajowe oszczędności – mówił Mateusz Morawiecki.

Jako przykład do naśladowania podał trzy kraje: Finlandię, Koreę Południową oraz „Irlandię bez bańki nieruchomościowej”.

- Tym krajom jako jednym z niewielu udało się uniknąć pułapki średniego dochodu. Powinniśmy podpatrywać, jakie były przyjmowane w tych państwach rozwiązania polityki gospodarczej, kiedy gospodarki te były na naszym etapie rozwoju – mówił Mateusz Morawiecki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

18 Komentarze

Adam Piórecki 2014-03-02

Nikt do Polski nie będzie wracał żeby biedę klepać i pracować za nędzne grosze. Zarobki z trzeciego świata, ceny z Europy zachodniej. Tylko chyba idiota tego nie widzi.

dammad 2014-03-02

Miszekam w Irlandii juz 8my rok i nigdy nie czulem, zebym "jechal druga klasa". Jestem tu traktowany na rowni z tubylcami, tak samo jak przedstawiciele kazdej innej nacji. Jestem specjalista zarabiajacym grubo ponad tutejsza srednia krajowa. Zyje sam na dobrym poziomie. Wynajmuje dom, ktory mi sie podoba, jezdze samochodem, ktorym chce jezdzic. Stac mnie na ich utrzymanie, ale i na odlozenie miesiecznie polskiej sredniej krajowej, albo i wiecej. Do tego zyje w kraju, w ktorym czuje sie bezpiecznie. Nie tylko w kwestii materialnej. Zyje wsrod przyjaznie nastawionych, chetnych do pomocy ludzi. Zyje w kraju, gdzie czlowiek jest czlowiekiem, nie wazne skad jest, jak wyglada, jak mowi... Zyje w spoleczenstwie, ktore nie zna tak powszechnej w Polsce zlosci, zawisci i zazdrosci. Nigdy nie uslyszalem od Irlandczyka, ze zabieram mu prace i jeszcze do tego zarabiam wiecej niz on. Uslyszalem za to wyrazy uznania. Bo skoro mam dobra prace, jestem sepcjalista, jestem w czyms dobry, to znaczy, ze w ogole madry ze mnie gosc. A w Polsce? W Polsce znajomi patrza na mnie spode lba, bo mam lepiej. Sasiedzi nie rozumieja, czemu mlody czlowiek, nie chodzacy w graniturach, jezdzi fajnym samochodem. Pewnie dostal od rodzicow, albo ukradl, bo przeciez na dyrektora nie wyglada... I co, mam wrocic do Polski, zeby byc "elita"? Nie dziekuje. Wole zostac tutaj i byc normalnym czlowiekiem.

owsiewski 2014-03-02

Panowie, nie opowiadajcie mlodym glupot, TAM 2 klasa to jak u nas superliga…. Mlodzi chcą normalnie i uczciwie życ i pracowac , jak chcecie aby wrocili to stworzcie im warunki …. obnizcie podatki (ZUS to podatek) a nie opowiadacie DYRDYMAŁY i … jakies dziwne "apele patriotyczne"

chupacabra 2014-03-02

Kabareciarz, a pomyśleć że to syn Kornela, całkiem porządnego i inteligentnego gościa.

RICO 2014-03-02

Do czego mają wracać ? Do tego złodziejskiego kraju,bez przyszłości i zadłużonego na kilka pokoleń ?

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu