10 spółek, które najbardziej awansowały w rankingu Giełdowa Spółka Roku

Przez ostatni rok najbardziej wezbrała fala sympatii do spółki AC, kierowanego przez Katarzynę Rutkowską producenta instalacji gazowych do samochodów.

Zgodnie z zasadą „ciszej jedziesz, dalej będziesz” tak nie budząca większego zainteresowania rynku spółka urosła w rok o jedną trzecią, jej kapitalizacja sięga 280 mln zł, a wszystko wskazuje na to, że zysk za 2012 r. będzie nie tylko rekordowy (może przekroczyć 30 mln zł), ale też wyraźnie lepszy niż w 2011 r. Co ważne — spółka hojnie dzieli się zyskami, a proponowana dywidenda za zeszły rok to 2,1 zł (stopa dywidendy 7 proc.). Eksperci wreszcie to dostrzegli, a ich oceny pozwoliły AC wskoczyć na 19. pozycję. W poprzedniej edycji rankingu firma z Białegostoku pałętała się w ogonie.

Gala Giełdowej Spółki Roku, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Gala Giełdowej Spółki Roku, fot. Marek Wiśniewski

Podobnie, niskie noty zbierał do tej pory Black Lion. Specjaliści dostrzegli fundusz dopiero wtedy, kiedy sporo zaczęło się dziać na rynku prywatnych usług medycznych — Black Lion jest tymczasem właścicielem m.in. Scanmedu. Efektowną wspinaczkę w górę rankingu zaliczył też eCard, ale tu warto mieć na uwadze dość niski poziom znajomości spółki wśród uczestników badania.

Mogło to wpłynąć na dość przypadkową pozycję firmy w zestawieniu. Przypadkowe nie są natomiast na pewno duże zmiany w postrzeganiu Zastalu (awansował o 279 miejsc na 115. pozycję) i Hygieniki (w górę o 245 pozycji na 149.), spółek, dla których zeszły rok był przełomowy, i to zarówno jeśli chodzi o wyniki finansowe, jak i notowania. Te spółki warto obserwować, bo zyskały one zwłaszcza w kategoriach „Perspektywy rozwoju”.

Giełdowa Spółka Roku to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking, w którym eksperci oceniają firmy, notowane na warszawskim parkiecie. Redakcja ,,Pulsu Biznesu” organizuje go z TNS Polska już od 14 lat. Spółki oceniane są w kategoriach: kompetencje zarządu, jakość produktów i usług, sukces w ubiegłym roku, perspektywy rozwoju oraz relacje z inwestorami. Wyboru spółki dokonuje ponad 180 maklerów, analityków i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe. Katalog „Giełdowa Spółka Roku 2012” można kupić na stronie gsr.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 10 spółek, które najbardziej awansowały w rankingu Giełdowa Spółka Roku