15 start-upów, w które fundusze w 2021 zainwestowały najwięcej

opublikowano: 21-10-2021, 20:00

W Polsce rosną kwoty, jakie rodzimi i międzynarodowi inwestorzy venture capital są skłonni włożyć w spółki technologiczne. Powiększa się też grupa tech-liderów.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • kto w tym roku pozyskał największy kapitał VC,
  • w jakim tempie rośnie wartość rund A i B,
  • dlaczego nadal nie możemy dogonić startupowej Europy.

Raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021” wskazał na wzrost wartości inwestycji w rodzime start-upy na poziomie rund A w ostatnich miesiącach. W trzecim kwartale 2021 r. zamknięto ich 15, dodatkowo w sfinalizowane zostały dwie rundy B. Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures, podał, że średnia wartość rundy A w ostatnich latach wynosi ponad 17 mln zł, a pojedyncze spółki potrafią już na tym etapie pozyskać 50-100 mln zł.

Wśród inwestycji venture capital (VC) oficjalnie ogłoszonych od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. ponad ten próg zdecydowanie wybiła się polsko-brytyjska spółka Uncapped, dostarczająca finansowanie dla biznesów, która pozyskała w rundzie B prawie 302 mln zł. Taki wynik przez analityków PFR i Inovo w poprzedniej edycji raportu (dane za drugi kwartał 2021 r.) został okrzyknięty mianem megarundy. Natomiast rynek nadal czeka na komunikat DocPlannera o realizowanej w tym roku rundzie late VC i osiągniętym rezultacie. Analizy rynku VC w Polsce nie uwzględniają jeszcze szacunków dotyczących rundy z udziałem tego start-upu. Międzynarodowy serwis Dealroom analizujący transakcje VC zaliczył niedawno DocPlannera do jednorożców – firm z wyceną przekraczającą 1 mld USD.

Tuż za tegorocznymi liderami

Ostatnio bardzo dobrze radziły sobie także spółki eStoreMedia, dostawca oprogramowania do optymalizacji e-commerce, i Proteon Pharmaceuticals, zajmująca się technologią bakteriofagów używanych w hodowli zwierząt i ryb. Pierwsza otrzymała w tym roku od inwestorów około 113 mln zł w rundzie A, druga natomiast około 96 mln zł w rundzie B.

– W 2019 i 2020 r. łatwo było wskazywać lokomotywy, które ciągnęły sumaryczny wynik finansowania polskich start-upów. Udział Top5 rund w ujęciu kwartalnym między 2019 i 2020 r. tylko raz spadł poniżej 50 proc. Sytuacja uległa zmianie w 2021 r. Obecnie Top5 rund z ostatnich dziewięciu miesięcy to jedynie 31 proc. całego zainwestowanego kapitału. Równolegle średnia wartość transakcji wynosi 5,6 mln zł (4,7 mln zł przy wykluczeniu największej transakcji – Uncapped). Przybywa bardziej dojrzałych rund, które są napędzane przez międzynarodowych inwestorów, ale przy udziale lokalnych funduszy – zaznacza Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

W 2019 r. na listę megarund wpisany został DocPlanner, który wówczas pozyskał od inwestorów 344 mln zł. Na szczycie w 2020 r. znalazły się natomiast megarundy z udziałem polsko-fińskiej spółki ICEYE (331mln zł), Brainly (302 mln zł) i Booksy (266 mln zł).

Nierówne starcie z zagranicą

Zmiany na rodzimym rynku zauważa także Szymon Janiak, współzałożyciel i partner zarządzający Czysta3.vc. Inwestor dostrzega również trudne do nadrobienia zaległości sektora.

– W ostatnich latach rundy sukcesywnie rosną, jednak w porównaniu do dojrzałych rynków zachodnich wciąż mamy wiele do nadgonienia. Ponadto problematyczne w krajowych analizach bywają nie liczby, lecz definicje. Najlepszym przykładem jest ostatni raport Dealroom i Google for Startups, z którego wynika, że mamy już nad Wisłą osiem jednorożców, a kilka tygodni wcześniej świętowaliśmy fakt, że DocPlanner został pierwszą tego typu spółką – mówi Szymon Janiak.

Inwestor dodaje, że przykłady takie jak VueStorefront pokazują, że start-upy mogą liczyć na wsparcie najważniejszych inwestorów niezależnie od tego, skąd pochodzą.

– Problemem jest niestety skala ich działania – wciąż mamy niedosyt start-upów z dynamicznie rosnącą trakcją, a zbyt wiele idei, które, choć przykuwają uwagę inwestorów, są problematyczne w komercjalizacji – podkreśla Szymon Janiak.

Największe rundy inwestycyjne w Polsce ujawnione w 2021 r. (na podstawie danych PFR Ventures i Inovo, w mln zł)

Lp.Nazwa spółkiWartość transakcjiRundaWybrani inwestorzy
1.Uncapped302BLakestar, Mouro Capital, GFC, White Star Capital, All Iron Ventures
2.eStoreMedia113AKennet Partners, Digital+ Partners
3.Proteon Pharmaceuticals96BPFR Life Science, Nutreco, MontisCapital, Seventure, Aqua-spark, Newtree
4Spacelift82A i Bw rundzie B: Insight Partners, Blossom Capital, Hoxton Ventures, Inovo Venture Partners
5,Vue Storefront69ACreandum, Earlybird, PauaVentures, Movens Capital
6.niejawne50-65Aniejawne
7.Booste54ADialCom24
8.Grid Esports37ATar Heel Capital Pathfinder, Bumble Ventures, JuJu Smith-Schuster,
9.Ramp37SeedAgileo Ventures, Alinea Capital
10.niejawne30-35Aniejawne
11.Jutro Medical27SeedInovoVenture Partners, Market One Capital, RheingauFounders
12.Nethone26AInnovation Nest, Plug and Play, ARIA Fund, Atmos Ventures, Firlej Kastory
13.SpaceOS23AffVC Tech & Gaming
14.Sundose22ADX Ventures, Atmos Ventures, Investible Club, Polipo Ventures, Aria Fund, Venture INC, KnowledgeHub, Ataraxy Ventures Noga, Delivery Hero VC
15.Sellintegro21AR22 (H88)
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane