3 pytania do...

Anna Borys
opublikowano: 28-01-2009, 00:00

Jarosław Niedzielewski: Straty mogą być większe niż na opcjach walutowych

1Czy straty spowodowane kontraktami CIRS mogą przynieść większe straty niż te, które wywołały opcje walutowe?

Skala problemu transakcji CIRS może być znacznie większa niż opcji walutowych. W tym przypadku grupą zagrożoną stratami są nie tylko eksporterzy, ale wszyscy kredytobiorcy. A tych jest znacznie więcej. Każdy, kto ma kredyt i chciał obniżyć jego koszt, mógł kupić CIRS, nawet osoba prywatna. Zatem problem może dotyczyć nie tylko spółek giełdowych.

Straty na CIRS mogłyby być mniejsze, gdyby instytucje sprzedawały je na euro bądź dolara. Wtedy osłabienie złotego byłoby amortyzowane poprzez spadek stopy procentowej. W konsekwencji potencjalne straty byłyby mniejsze. W przypadku swapa walutowo-procentowego na japońskiego jena straty będą znacznie bardziej dotkliwe. Stopy procentowe w Japonii nie spadają, są od paru lat bliskie zeru.

2Dlaczego z raportu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego potencjalnych strat z powodu instrumentów pochodnych wynika, że straty spowodowane CIRS mogą mieć wartość najwyżej 2 mld zł?

Ten raport może zupełnie nie pokazywać problemu CIRS. Komisja zadała pytanie spółkom, a one odpowiedziały dokładnie na to, o co pytała. CIRS to nie opcje walutowe. Zatem jeśli nie zapytała wprost o CIRS, to spółki nie musiały o nich mówić.

3Kiedy dowiemy się, ile spółki straciły na CIRS?

W przypadku spółek giełdowych będzie to widoczne w raportach z IV kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane