300 mln zł na IT resortowych szpitali

opublikowano: 14-06-2020, 22:00

Trzy ministerstwa zdobyły blisko 300 mln zł funduszy UE na informatyzację nadzorowanych przez siebie szpitali. Niebawem ruszą pierwsze przetargi

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie systemy chcą wdrażać resortowe szpitale
  • Kiedy można spodziewać się przetargów
  • Jakie kwoty chcą przeznaczyć na informatyzację

Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwo Obrony Narodowej dysponują pokaźnymi zasobami na informatyzację nadzorowanych przez siebie szpitali. Z funduszy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) pozyskały łącznie blisko 300 mln zł. W ramach projektów szpitale mają udostępnić e-usługi, m.in. e-rejestrację, e-zlecenia, e-analizy czy elektroniczną dokumentację medyczną. Każdy z projektów jest na nieco innym poziomie zaawansowania, ale pierwsze duże przetargi to kwestia najbliższych tygodni.

MOC UDOGODNIEŃ:
MOC UDOGODNIEŃ:
Dzięki funduszom unijnym pacjenci resortowych szpitali mają zyskać możliwość korzystania z wielu e-usług. Krzysztof Płaciszewski, zastępca dyrektora departamentu zdrowia MSWiA, informuje, że projekt jego ministerstwa przewiduje także elektronizację całej dokumentacji medycznej obrazowej, np. USG czy RTG.
Fot. ARC

Duży projekt

Najbardziej zaawansowane prace trwają w Ministerstwie Zdrowia, które na wprowadzenie e-usług w 52 podmiotach przez siebie nadzorowanych pozyskało blisko 145 mln zł. Dotychczas w ramach projektu przeprowadzono analizę przedwdrożeniową potrzeb partnerów, która jest podstawą dla przygotowywania dokumentacji przetargowej. Obecnie trwają prace nad dokumentacją dla dwóch przetargów: na wdrożenie i integrację e-usług oraz dostawę i instalację oprogramowania dla partnerów projektu.

Jak informuje biuro prasowe MZ, planowany termin ogłoszenia postępowań przez resort i partnerów projektu, czyli szpitale, to przełom drugiego i trzeciego kwartału. Szacowana wartość tych przetargów to ok. 125 mln zł. Zgodnie z pierwotnymi założeniami cały projekt ma być sfinalizowany z końcem września 2021 r. MZ wskazuje jednak, że jego partnerami są szpitale, które zostały zaangażowane w działania związane ze zwalczaniem skutków COVID-19. W związku z tym nie mogły ostatnio w pełni koncentrować się na projekcie.

Przygotowania w MSWiA

MSWiA na e-usługi w 16 nadzorowanych przez siebie szpitalach, w których udzielanych jest około 2 mln porad rocznie, pozyskało z POPC 85 mln zł. Realizacja projektu będzie oznaczała wprowadzenie udogodnień dla pacjentów, m.in. możliwość umówienia się do lekarza rodzinnego czy specjalisty w każdym ze szpitali przez internet.

— Poza e-rejestracją każdy pacjent będzie mógł pobrać swoją dokumentację medyczną przez platformę e-usług, jak również udostępnić lekarzowi dotychczasowe badania. Planujemy też zelektronizować całą dokumentację medyczną obrazową, np. USG i RTG — mówi Krzysztof Płaciszewski, zastępca dyrektora departamentu zdrowia MSWIA.

Jak informuje, w każdym z 16 szpitali jest już jakiś system szpitalny, czyli HIS, obsługujący wszystkie procesy biznesowe. Teraz każdy z systemów będzie musiał być dostosowanydo wymogów platformy centralnej, która umożliwia m.in. rejestrację. Dominującymi dostawcami systemów HIS w szpitalach MSWiA są takie firmy, jak Asseco, Comarch, CompuGroup Medical i Kamsoft. Pierwsze większe przetargi w ramach projektu MSWiA mają ruszyć na przełomie roku.

— Nie wykluczam, że wcześniej rozpoczną się jednak mniejsze postępowania na zakup sprzętu IT do szpitali. Najdroższym komponentem projektu będzie centralna platforma IT i powiązane z nią modernizacje lokalnych systemów — informuje zastępca dyrektora.

Budowa kompetencji

Formalnie zamawiającym w projekcie będzie Centralny Szpital Kliniczny MSWiA na Wołoskiej. Umowa w tej sprawie została właśnie podpisana. Szpital ten ma docelowo stać się technologicznym hubem, gdzie skoncentrowane zostaną zasoby o wysokich kompetencjach w obszarze IT.

— Zakładamy zatrudnianie fachowców IT z najwyższej półki: analityków biznesowych, architektów, ekspertów od sieci. Planujemy, że zespół będzie liczył 25-30 osób, przy czym na różnych etapach projektu jego skład będzie się zmieniał, dlatego nie planujemy przetargu na inżyniera kontraktu. Doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie wewnętrzny zespół pełniący tę rolę — mówi Krzysztof Płaciszewski.

Na najwcześniejszym etapie jest wart 68,3 mln zł projekt MON. Przeszedł już ścieżkę formalną, a umowa między resortem i Centrum Projektów Polska Cyfrowa czeka na podpisanie. Projekt ma być realizowany do połowy 2022 r. Partnerami jest tu 28 przychodni, szpitali i instytutów podległych MON. Według pierwotnych założeń blisko 40 mln zł zostanie wydane na oprogramowanie, a 16 mln zł na infrastrukturę. Wybór dostawców systemów, e-usług i infrastruktury planowany jest na początku przyszłego roku.

96 Łącznie w tylu szpitalach, instytutach i przychodniach będą wdrożone e-usługi w ramach projektów finansowych z POPC.

2 mln Tylu porad udzielają szpitale podległe MSWiA w ciągu roku.

125 mln zł Tyle wynosi szacowana wartość przetargów na wdrożenie i integrację e-usług oraz dostawę i instalację oprogramowania w szpitalach podległych Ministerstwu Zdrowia.

Sprawdź program webinaru "Chmura obliczeniowa", 6 lipca 11:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane