31 proc. polskich firm z sektora IT planuje zwiększyć zatrudnienie, a 28 proc. przewiduje zwolnienia

  • PAP
opublikowano: 23-01-2023, 11:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

36 proc. polskich firm z sektora IT nie chce zmian w strukturach zatrudnienia, 31 proc. przewiduje chęć powiększenia zespołu, a 28 proc. planuje zwolnienia w pierwszym kwartale 2023 r. – wynika z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia".

fot. Adobe Stock

Zgodnie z raportem "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", IT jest jednym z 5 spośród 8 badanych sektorów, które deklarują pozytywną prognozę rekrutacyjną na najbliższy czas. "Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +3 proc." – wskazano.

Zaznaczono jednak, że jest to wynik mniejszy o 4 punkty procentowe w ujęciu kwartalnym, a analizując dane rok do roku, można zauważyć spadek na poziomie 41 punktów procentowych. 36 proc. polskich firm z sektora IT nie chce zmian w strukturach zatrudnienia, 31 proc. przewiduje chęć powiększenia zespołu, a 28 proc. planuje zwolnienia w pierwszym kwartale 2023 r. – wynika z badania.

"Mniejsza liczba ofert pod koniec czwartego kwartału 2022 roku była efektem spowolnienia gospodarczego, które kładzie się cieniem na wiele sektorów" – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym ManpowerGroup, dyrektor agencji pracy IT Experis Adam Wojtaszek. "Wojna w Europie, jej skutki dla rynku energii niestety odbijają się na każdej branży, w tym również IT" – dodał.

Według danych Job Market Insights, przywołanych w raporcie, w ostatnim kwartale 2022 r. w polskim internecie ukazało się ponad 111 tys. ofert pracy kierowanych do specjalistów z branży IT. Najwięcej możliwości zatrudnienia było w październiku, kiedy widniało ponad 57 tys. ogłoszeń. Zwrócono uwagę, że najwięcej pracowników poszukiwały firmy z Warszawy, Krakowa i Wrocławia, a najwięcej ofert pracy mogli liczyć kandydaci starający się o stanowisko Java Developera, DevOps Engineera, Frontend Developera.

"Presję płacową w branży IT, bardziej niż konkurencja i walka o kandydatów, podbija aktualna sytuacja ekonomiczna, a dokładnie wysoka inflacja. Specjaliści z branży IT, mając na uwadze, że czasy są mimo wszystko mniej pewne, niż jeszcze parę miesięcy temu, zamiast decydować się na polepszenie swojego statusu ekonomicznego poprzez zmianę pracy, otwierają rozmowy w aktualnym miejscu zatrudnienia" – stwierdził Wojtaszek.

Jak podkreślono, plany pracodawców na pierwszy kwartał 2023 roku w branży IT regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) są bardziej optymistyczne, niż przewidywania odnoszące się do polskiego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze na I kwartał 2023 roku wynosi +27 proc. – zauważono. Zgodnie z raportem w regionie EMEA 43 proc. firm planuje nowe rekrutacje, 39 proc. chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, a zwolnienia deklaruje 16 proc. organizacji.

"Proporcje dotyczące modelu współpracy pozostają niezachwiane, głównie jest to B2B, może z lekkim wzrostem zainteresowania umową o pracę z racji identyfikowanych ryzyk. Trudno jednak powiedzieć, czy ten trend się utrzyma, gdy sytuacja się unormuje, a ryzyka z nią związane znikną, bądź zostaną oswojone" – ocenił Wojtaszek.

"Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" dla I kwartału 2023 roku został opracowany na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 521 pracodawców w Polsce. Badanie zostało zrealizowane globalnie, w terminie od 13 października do 25 listopada 2022 roku na grupie 39 000 pracodawców, reprezentujących 41 rynków na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane