32 osoby z zarzutami ws. kupowania fikcyjnych faktur VAT

  • PAP
opublikowano: 27-11-2019, 06:54

32 osoby z zarzutami kupowania w internecie fikcyjnych faktur VAT i ujmowania ich w deklaracjach podatkowych – to dotychczasowy efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalne we Wrocławiu. Według wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

Nadzorowane przez wrocławską prokuraturę śledztwo powadzone jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej – podała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Śledztwo dotyczy kupowania przez internet fikcyjnych faktur VAT w celu uchylania się od płacenia podatków.

Prokuratura podała, że na obecnym etapie śledztwa udało się ustalić tożsamość około tysiąca osób, które kupowały takie faktury. Jak podano, na podstawie wstępnych i wybiórczych analiz Skarb Państwa stracił na tym procederze co najmniej 20 mln zł.

Do tej pory w sprawie zarzuty postawiono 32 osobom. „Podejrzani po nabyciu nierzetelnych faktur VAT przez internet ujmowali je w księgach i deklaracjach podatkowych; w następstwie czego uchylali się od opodatkowania lub uzyskiwali nienależne zwroty podatku naliczonego” - podała w komunikacie PK.

Prokuratura podał, że niemal wszyscy podejrzani zatrzymani w tej sprawie przyznali się od postawionych zarzutów. Większość z nich złożyła korekty deklaracji podatkowych i zapłaciła należny podatek. Dwie osoby zostały aresztowane, a wobec pozostałych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratura Krajowa w komunikacie przypomniała, że od 1 marca 2017 r. używanie nierzetelnych faktur VAT opiewających na kwotę przekraczającą 5 mln zł lub ich wykorzystanie w sposób stanowiący stałe źródło dochodu stanowi zbrodnię, za którą grozi co najmniej 3 lat więzienia. „Natomiast jeżeli wystawiono lub użyto faktur, których łączna wartość ogółem przekracza 10 milionów złotych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności” - podała prokuratura.

Jednocześnie nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zwróciła się z apelem do podatników, wobec których nie wykonano jeszcze czynności procesowych, o korygowanie deklaracji podatkowych co do fikcyjnych faktur VAT, oraz zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień - co umożliwi złagodzenie odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu