40 proc. niemieckich firm oczekuje spadku obrotów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2023, 10:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Znaczący odsetek niemieckich firm spodziewa się gorszych wyników w bieżącym roku. 40 proc. ankietowanych zakłada spadek obrotów, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Najnowsze badanie Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) wskazuje, że firmy z Niemiec mierzyć się będą w 2023 r. ze sporymi wyzwaniami będącymi następstwem wysokich kosztów energii, utrzymującymi się problemami z łańcuchami dostaw oraz wywołaną przez Rosję wojną na Ukrainie.

W rezultacie tych zagrożeń, aż 40 proc. firm oczekuje wyraźnego spadku obrotów w 2023 r. W badaniu w którym udział wzięło około 2,5 tys. firm 1/3 ankietowanych oczekuje stagnacji produkcji, z kolei ¼ liczy na wzrost.

Szczególnie słabe perspektywy jawią się przed branżą budowlaną, gdzie ponad połowa firm spodziewa się spadku produkcji, a tylko 15 proc. wzrostu obrotów.

Według prognoz MFW, w tym roku niemiecka gospodarka, największa w Europie skurczy się o 0,3 proc., notując najgorszy wynik spośród krajów grupy G-7.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane