5 krajów, które poważnie myślą o kryptowalutach

Karol Kopańko
opublikowano: 17-09-2014, 13:06

Ekwador niebawem stanie się pierwszym krajem, w którym obok konwencjonalnej waluty funkcjonować będzie również pieniądz kryptograficzny gwarantowany przez bank centralny. Takich walut nie boją się jednak także inne państwa.

Ekwador

Bloomberg

Jak informuje portal Coindesk, reforma zakładająca wprowadzenie nowej waluty zyskała niedawno aprobatę na Zgromadzeniu Narodowym Ekwadoru. Zgodnie z jej treścią bank centralny zajmie się rozwijaniem metod płatności pieniądzem cyfrowym, a Zgromadzenie Narodowe będzie kontrolowało integrację z system finansowym, który od 2000 roku oparty jest na amerykańskim dolarze.

Autorem reformy jest prezydent Ekwadoru Rafael Correa, który stoi również na czele rządzącej partii – socjalistycznej PAIS Alliance. Poprawka zakłada także delegalizację wszystkich istniejących do tej pory walut kryptograficznych, jak np. niezwykle popularnego w Ameryce Południowej bitcoina czy też litecoina. Doprowadziło to do sprzeciwu ekwadorskiej społeczności bitcoina, która wystosowała list otwarty występujący w obronie prywatności obywateli i wolności do wyboru alternatywnego środka płatniczego.

Rosja

W odpowiedzi na sankcje, jakie na Rosję nałożyły MasterCard i Visa, firmy obsługujące międzynarodowe płatności, rosyjski bank Sberbank potwierdził prace nad wprowadzeniem waluty kryptograficznej. Miałaby ona funkcjonować w oparciu o Yandex Money, walutę dominującej w Rosji wyszukiwarki internetowej.

- To bardzo ciekawy światowy eksperyment, który łamie paradygmat wydawców waluty. Na pewno nie można go zakazywać, za to trzeba poznawać i być może uregulować – mówił o walutach kryptograficznych German Gref, prezes Sberbanku podczas styczniowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Wiktor Dostow, szef rosyjskiej federacji pieniędzy elektronicznych podkreśla jednak, że jedynym etapem, gdzie bitcoina można regulować jest moment jego wymiany na tradycyjne waluty.

W opozycji to tych wypowiedzi stoi jednak rosyjskie ministerstwo finansów. Serwis CoinTelegraph donosi, że Kreml pragnie zakazania obrotu bitcoinami i wprowadzenia kar z ich „kopanie” na specjalnych komputerach.

Sberbank jest największym bankiem w Rosji. Należą do niego austriacki Volksbank i turecki Denizbank.

Dominika

Dominika to niewielkie leżące na Morzu Karaibskim państwo, z ludnością sięgającą 70 tys. osób. Kraj dzięki współpracy władz z firmami obsługującymi kryptograficzne transfery stanie się pierwszym „bitcoinowym narodem”. Takiego określenia użył serwis BitcoinMagazine, podczas opisywania projektu The Bit Drop, zakładającego przesłanie bitcoinów esemesami do wszystkich mieszkańców wyspy.

The Bit Drop odbędzie się 14 marca 2015 roku i zostanie połączony z ogromną imprezą, w której wezmą udział muzycy, celebryci i działacze na rzecz popularyzacji kryptowalut. Wydarzenie połączone będzie z kampanią informacyjną na temat bitcoina.

Dzięki The Bit Drop Dominika stanie się miejscem o największej gęstości użytkowników walut cyfrowych.

Argentyna

Argentyńczycy nie mają zaufania do swojej waluty. Peso jest niestabilne i według oficjalnych danych cierpi z powodu inflacji. Mieszkańcy rozglądają się więc za alternatywą, głównie amerykańskim dolarem, jednak coraz częściej sięgają również po kryptowaluty.

Drugim filarem sukcesu bitcoina jest powstanie ogromnej liczby startupów, które obsługują cyfrowe płatności. CoinDesk zauważa, że operując na nieustabilizowanym rynku często bankrutują. Jednym przykładów jest giełda Unisend, która zakończyła działalność w lipcu.

Islandia

Grupa składająca się z mieszkańców północnoeuropejskiej wyspy postanowiła dać wyraz niezadowoleniu z kryzysowej sytuacji kraju i stworzyła wirtualną walutę. Nazywa się Aurora i korzystać z niej mogą jedynie Islandczycy, którzy potwierdzili swoją tożsamość. Akcję rozdawania auroracoinów rozpoczęto w maju i trwa ona do dziś, gdyż w obiegu znajduje się jedynie 1/3 całej puli monet.

Większość beneficjentów, postanowiła natychmiast wymienić auroracoiny na… bitcoiny, co pociągnęło za sobą spadek kursu o 50 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Kopańko

Polecane