600 mln zł za sieć laboratoriów

  • Alina Treptow
opublikowano: 26-09-2012, 00:00

Dla Penty to świetny interes. O Alpha Medical będą się bić Mid Europa Partners i Synlab

Na rynku medycznym trwają przygotowania do kolejnej dużej transakcji. Oprócz największej sieci medycznej Lux- -Med, o którą walka ma się rozgorzeć w październiku, pod młotek idą laboratoria Penty, czeskiego funduszu private equity. Według naszych informacji, wyceny słowacko—czesko—polskiej grupy dorównują wycenie Lux-Medu.

— Penta chce za laboratoria trzykrotność obrotów Alpha Medical — twierdzi rozmówca zbliżony do transakcji, który chce zachować anonimowość.

Wyścig potentatów

W 2011 r. przychody całej grupy wyniosły 195 mln zł, co oznacza, że Penta chce sprzedać laboratoria za ponad 585 mln zł. Kwota może urosnąć, bo w tym roku spółka liczy na poprawę wyników. Przychody mają wzrosnąć do 265,6 mln zł przy EBIDTA na poziomie 59 mln zł. Rozmowy z potencjalnymi kupcami ruszyły w maju. Na liście zainteresowanych są zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi.

Według naszego rozmówcy, spółce przygląda się m.in. fundusz Mid Europa Partners, który konsoliduje polski rynek diagnostyki laboratoryjnej. W ubiegłym roku zainwestował w krakowską Diagnostykę oraz sieć laboratoriów Fryda.

— Inwestycja w regionalną grupę wpisuje się w strategię — uważa jeden z zarządzających funduszem private equity, który również chce zachować anonimowość. Wczoraj nie udało nam się zdobyć komentarza przedstawicieli Mid Europa Partners, ale według naszego rozmówcy, zbliżonego do transakcji, fundusz jest jednym z dwóch najpoważniejszych inwestorów. Drugim jest niemiecki Synlab, czołowa europejska firma prowadząca laboratoria. Oprócz Niemiec, spółka jest istotnym graczem w Czechach, Szwajcarii, na Węgrzech i Słowacji.

— Przejęcie umocniłoby pozycję Niemców w regionie Europy Środkowej i Wschodniej — uważa Agnieszka Skonieczna, analityk firmy badawczej PMR. Zarówno Synlab, jak i Mid Europa są już po due diligence — obecnie negocjują warunki sprzedaży. Sprzedający nabiera wody w usta. Martin Danko, menedżer ds. PR, nie chce komentować sprawy „do czasu podjęcia ostatecznej decyzji”. Dodaje, że Penta rozważa kilka scenariuszy dalszego rozwoju laboratoriów oraz „roli funduszu w spółce”.

Obejrzeli, rezygnowali

Lista potencjalnych inwestorów nie kończy się na dwóch spółkach. Wcześniej eksperci rynku medycznego wymieniali słowacką sieć laboratoryjną Medirex (potwierdziła zainteresowanie), jej konkurenta — spółkę HPL oraz Klinickę Biochemię. We wstępnych rozmowach brał też udział Avallon, polski fundusz private equity.

— Przyjrzeliśmy się spółce, jej wynikom oraz strukturze i zrezygnowaliśmy z dalszego udziału — tłumaczy Tomasz Stamirowski, prezes Avallonu. Laboratoria Penty wzięły pod lupę też fundusze m.in. Riverside oraz Innova Capital. Adam Pietraszkiewicz z Riverside Europe Partners nie komentuje sprawy, ale potwierdza, że branża medyczna jest dla funduszu interesująca. Zdaniem Krzysztofa Krawczyka z Innova Capital, laboratoria Penty to łakomy kąsek dla inwestorów branżowych lub finansowych, którzy już zainwestowali w branżę.

— Oni znajdą najwięcej synergii — przekonuje Krzysztof Krawczyk. Marcin Fryda, prezes laboratoriów medycznych Fryda, dodaje, że rynek jest bardzo konkurencyjny i z tego powodu najbardziej atrakcyjny dla największych graczy.

— Jako jedyni będą w stanie zapłacić Czechom wysoką premię — uważa Marcin Fryda. Ta mogła odstraszyć, m.in. laboratoria Synevo, należące do Medicovera, które również przyglądały się spółce Penty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 600 mln zł za sieć laboratoriów