ABW zatrzymała trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia m.in. VAT przy obrocie paliwami

  • PAP
opublikowano: 21-12-2020, 06:14

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia podatkowe przy obrocie paliwami - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich sprawy. Straty Skarbu Państwa miały wynieść ponad 84 mln zł w podatku VAT i dochodowym.

fot. Wojtek Wilczynski/FORUM

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w poniedziałek PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze łódzkiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Katowicach 14 i 15 grudnia 2020 r. Zorganizowana grupa przestępcza, w której mieli działać zatrzymani przez ABW zajmowała się obrotem produktami paliwowymi pochodzącymi z nielegalnego źródła.

W tej sprawie do tej pory - łącznie z ostatnio zatrzymanymi - wykonano czynności z 41 podejrzanymi osobami, z czego wobec 23 skierowano już akt oskarżenia do sądu.

"Zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW pełnili funkcje prezesów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Według śledczych jeden z nich, poprzez firmę, w której pełnił kierownicze funkcje, wprowadzał do obrotu pochodzące z nielegalnego źródła produkty paliwowe. Dokumentował nielegalne działania pustymi fakturami o wartości brutto 246 mln zł" - powiedział PAP rzecznik.

Ta osoba miała się w te sposób dopuścić m.in. "zbrodni fakturowej" zagrożonej karą od 5 do 25 lat więzienia - zaznaczył.

Kierowane przez dwóch kolejnych zatrzymanych firmy pełniły role "słupów", które wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych. Pieniądze przekazywano do kantoru wymiany walut, skąd były wypłacane po przewalutowaniu w gotówce organizatorom procederu - zaznaczył Żaryn.

W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Łodzi zatrzymani przez ABW mężczyźni usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.

Sąd na wniosek prokuratora zdecydował wobec dwóch z nich o trzymiesięcznym areszcie, a wobec trzeciego prokurator zastosował środki wolnościowe - powiedział rzecznik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane