Acciona w Mostostalu

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 15-06-1999, 00:00

Acciona w Mostostalu

SILNE WSPARCIE: Do Mostostalu Warszawa, kierowanego przez Karola Heidricha, wejdzie wkrótce inwestor branżowy. Będzie nim hiszpańska spółka Acciona. fot. ARC

Hiszpańska firma budowlana Acciona ogłosiła wezwanie do sprzedaży 2,4 mln akcji Mostostalu Warszawa po cenie 25 zł za sztukę. Analitycy przewidują, że akcjonariusze Mostostalu chętnie przystaną na tę ofertę.

Hiszpanie zamierzają skupić z rynku 2,4 mln akcji, stanowiących 24 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa i uprawniających do takiej samej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Zapisy do ich sprzedaży przyjmował będzie Dom Inwestycyjny BRE Banku od 21 czerwca do 12 lipca. Acciona za jeden walor warszawskiej spółki zaoferowała cenę 25 zł. Wczoraj z uwagi na wezwanie obrót walorami Mostostalu Warszawa (MW) na warszawskiej giełdzie został zawieszony. W piątek za papiery przedsiębiorstwa płacono 23,3 zł.

Wierność Elektrimu

Jak wiadomo od kilku tygodni, Acciona będzie jednym z głównym nabywców obligacji zamiennych Elektrimu. Hiszpanie, tak jak holenderski Eastbridge, zobowiązali się do objęcia papierów za 150 mln USD. Jak się okazało, umowa między tymi spółkami dotyczy także MW. Wczoraj Elektrim, do którego należy ponad 28 proc. akcji MW, poinformował, że zamierza utrzymać swój stan posiadania przez dwa najbliższe lata.

— Dla Acciony jest to bardzo dobry ruch, świadczący o chęci znalezienia wartościowego partnera budowlanego w Polsce. Aktywność firm hiszpańskich i portugalskich w Polsce ostatnio bardzo wzrosła. Jednym z najpoważniejszych klientów Acciony jest firma handlowa Jeronimo Martins, do której należy w Polsce sieć cash & carry oraz sklepy Biedronka. Wygląda na to, że MW ma być generalnym wykonawcą takich obiektów — mówi Jacek Dzierwa, analityk z londyńskiego oddziału banku inwestycyjnego Salomon Smith Barney.

Atrakcyjna cena

Analitycy są przekonani, że oferta Hiszpanów spotka się z dużym zainteresowaniem rynku. Może być wręcz tak, że zapisy na sprzedaż akcji MW będą silnie redukowane.

— Hiszpanom wyraźnie zależy na powodzeniu oferty. Cena jest oczywiście bardzo atrakcyjna w porównaniu z ostatnimi notowaniami warszawskiej spółki. Inna sprawa, że notowania najlepszych polskich firm budowlanych były i są zdecydowanie zaniżone. Oferta Acciony jest na pewno bliższa realnej wyceny Mostostalu — dodaje Jacek Dzierwa.

Co dalej z konsolidacją

Londyński analityk ma wątpliwości co do przyszłej konsolidacji branży budowlanej.

— Nie wiem, jak w tej sytuacji potoczą się losy konsolidacji sektora. MW mógł znaleźć się w grupie Budimexu lub Exbudu. Teraz, skoro Elektrim i Acciona uzyskają ponad 52 proc. akcji MW, nie będzie miejsca dla kolejnego inwestora. Być może to Mostostal stanie się inicjatorem fuzji z którymś z konkurentów — zauważa Jacek Dzierwa.

W obecnej sytuacji nie ma raczej już co mówić o fuzji MW z Mostostalem Siedlce. Miało o tym dyskutować 16 czerwca WZA drugiej z tych spółek. Wczoraj w wypowiedzi dla PAP Grzegorz Jagielski z Polimexu Cekop, najwiekszego akcjonariusza Mostostalu Siedlce, zapowiedział, że Polimex będzie głosował przeciwko fuzji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami stanowisko to mogłoby ulec zmianie, gdyby Elektrim odsprzedał mu posiadane akcje MW, ale w obecnej sytuacji nie ma o tym nawet mowy. Jagielski dodał, że rozważana jest alternatywna możliwość rozwoju Mostostalu Siedlce w ramach grupy kapitałowej Polimexu Cekop.

Wyniki idą w górę

Zdaniem analityków, wyniki finansowe warszawskiego Mostostalu są w pełni satysfakcjonujące. Firma osiąga zarówno stały wzrost przychodów ze sprzedaży, jak i zysków. W ubiegłym roku Mostostal Warszawa miał blisko 117-proc. dynamikę wzrostu sprzedaży. Jej wartość na koniec minionego roku wyniosła 342,44 mln zł.

Większe przychody ze sprzedaży zaowocowały istotnym wzrostem zysku z bezpośredniej działalności. Po dwunastu miesiącach 1998 roku wartość zysku operacyjnego zamknęła się kwotą 16,75 mln zł, co dało blisko 25-proc. wzrost. Jeszcze lepszy wynik spółka zanotowała na poziomie wyniku brutto. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł bowiem 20,95 mln zł i był wyższy niż rok wcześniej o ponad 52 proc. Zgodnie z podanym raportem rocznym, wartość zysku netto zwiększyła się w ubiegłym roku o 44 proc. i osiągnęła wartość 7,25 mln zł.

Mimo obaw niektórych analityków, którzy prognozowali pogorszenie koniunktury w branży budowlanej, początek tego roku jest dla spółki również bardzo udany. Na koniec kwietnia przychody w ujęciu narastającym zbliżyły się do 97 mln zł i w porównaniu z tym samym okresem 1998 r. były wyższe o 16 proc. Dzięki wysokiej rentowności sprzedaży zysk brutto po czterech miesiącach wyniósł 6,5 mln zł, gdy przed rokiem analogiczna wartość zamknęła się kwotą niecałych 4 mln zł. Zysk netto wyniósł 4,6 mln zł co dało wzrost o 67 proc.

Zgodnie z prognozami biur maklerskich opublikowanych na początku roku, spółka powinna zamknąć rok przychodami na poziomie od 480 do 550 mln zł, zaś zysk netto ma osiągnąć poziom około 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Acciona w Mostostalu