Aegon ma pierwszy zysk

TB
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Specjalizujący się w sprzedaży polis inwestycyjnych holenderski Aegon wypracował pierwszy zysk netto. Wcześniej niż planował.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, holenderski Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zebrało w pierwszym kwartale tego roku około 390 mln zł. Dokładnie 391,1 mln zł, co oznacza, że firma podwoiła przychody z polis w stosunku do 2005 r. Uzyskany wynik plasuje ją na czwartym miejscu w rankingu największych ubezpieczycieli.

— Nadal korzystamy z przenoszenia pieniędzy z lokat bankowych do produktów zapewniających wyższe stopy zwrotu. Rosną też oszczędności Polaków — tłumaczy sukces Michał Biedzki, prezes Aegona.

Rekordowa sprzedaż miała również pozytywny wpływ na rentowność.

— Wyższe od planowanych przychody spowodowały, że wypracowaliśmy pierwszy w historii zysk. Wcześniej oczekiwaliśmy, że pojawi się on w 2007 r. — informuje Michał Biedzki.

W ciągu trzech miesięcy spółka zarobiła na podstawowej działalności 8,4 mln zł, zysk netto wyniósł 5,5 mln zł. Ile spółka zarobi w całym roku?

— Szacujemy, że zysk na koniec roku wyniesie do 10 mln zł — twierdzi prezes Biedzki.

A przychody?

— Jeśli nie będzie znaczącej i dłuższej korekty na giełdzie, to powinniśmy zebrać około 1,5 mld zł składek — dodaje prezes.

Aegon oferuje polisy inwestycyjne z niewielką częścią ochronną (klienci mogą wybierać pomiędzy ofertą kilkunastu funduszy różnych TFI). Są to produkty niskomarżowe — ubezpieczyciel zarabia głównie na opłatach za zarządzanie aktywami (ma około 2 proc. marży).

Aktywa, według prezesa Biedzkiego, wyniosą na koniec roku około 3,5 mld zł, co oznaczałoby, że Aegon zarobi w tym roku około 7 mln zł netto. Mimo dodatniego wyniku, spółka nadal potrzebuje wsparcia finansowego od właściciela. W tym roku Aegon Woningen Nova dokapitalizował ją 50 mln zł. Niewykluczone jednak, że w związku z dynamicznie rosnącymi przychodami pod koniec roku dojdzie do kolejnego podwyższenia kapitału (do tej pory Holendrzy zainwestowali w polską spółkę 333 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu