Agencja S&P uznała Wenezuelę za niewypłacalną

opublikowano: 14-11-2017, 06:27
aktualizacja: 14-11-2017, 06:28

Agencja S&P Global Ratings zdecydowała się uznać Wenezuelę za niewypłacalną po tym jak dwukrotnie nie spłaciła długu w wymaganym terminie.

Wenezuela, kraj o największych rezerwach ropy na świecie, nie spłaciła ok. 200 mln USD inwestorom do weekendu, kiedy minął ostateczny, 30-dniowy okres oczekiwania. Dlatego agencja S&P postanowiła obniżyć jej rating do SD, co oznacza uznanie kraju za niewypłacalny. Wcześniej agencje Fitch Ratings i Moody’s Investors Service uznały za niewypłacalny największy państwowy wenezuelski koncern naftowy, Petroleos de Venezuela (PDVSA).

Wenezuela
Zobacz więcej

Wenezuela fot. Bloomberg

Wenezuela ma ok. 60 mld USD długu w obligacjach. Ta kwota uwzględnia zarówno dług państwa, jak i obligacje wyemitowane przez państwowe formy, jak PDVSA. Łączny „zewnętrzny” dług Wenezueli, w skład którego wchodzą m.in. pożyczki od Rosji i Chin, szacowany jest na ok. 140 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Agencja S&P uznała Wenezuelę za niewypłacalną