Akcje Handlowego wyrwały się z marazmu

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Większość giełdowych banków straciła atut, jakim są wysokie i regularnie wypłacane dywidendy. Ale są wyjątki

Tylko 4,7 proc. zysku w rok i 1,1 proc. od początku 2017 r. — to bilans akcjonariuszy Banku Handlowego, którym na osłodę pozostaje jednak dywidenda, regularnie zasilająca rachunek maklerski. Za 2016 r. wyniosła 4,53 zł, co przełożyło się na stopę dywidendy w wysokości 6,2 proc. Poniżej poziomu 6 proc. premia nie spada zresztą od pięciu lat, a przez ostatnich 12 tylko raz zdarzyło się, by instytucja, kierowana przez Sławomira Sikorę nie podzieliła się zyskiem. W rodzimej branży bankowej kroku Handlowemu pod tym względem dotrzymuje tylko Pekao — i jeśli wierzyć prognozom analityków, w najbliższym czasie nic się nie zmieni.

Handlowy to idealny wybór dla inwestorów, szukających stabilnego strumienia dywidend.  Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

„Handlowy to idealny wybór dla inwestorów, szukających stabilnego strumienia dywidend. Duży bufor kapitałowy w połączeniu z niezłą zyskownością czyni bank hojnym płatnikiem” — uważa Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, który w najnowszym raporcie nie zmienił rekomendacji „trzymaj” dla akcji banku, którego kapitalizacja to nieco ponad 9 mld zł. Takie samo zalecenie wydał właśnie Jaromir Szortyka, analityk Domu Maklerskiego PKO BP. Do tej pory negatywnie oceniał on sens inwestycji w walory Handlowego, ale zmienił zdanie po wynikach za drugi kwartał, które okazały się być lepsze od oczekiwań.

Zysk netto wyniósł 158 mln zł (5 proc. powyżej konsensu prognoz analityków), wynik odsetkowy sięgnął 264 mln zł i o 2 proc. przekroczył oczekiwania, a wynik z prowizji pobił konsensus o 10 proc. (wyniósł 155,4 mln zł). Jaromir Szortyka podkreśla, że wzrost wyniku prowizyjnego o 8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem to konsekwencja renegocjacji umów z klientami korporacyjnym, a wynik odsetkowy poprawił się wskutek repozycjonowania na portfelu obligacyjnym. Ten ostatni był zresztą przyczyną słabszych wyników w pierwszym kwartale i pozostaje kluczową niewiadomą. Umiarkowany optymizm analityków opiera się natomiast na mocnej pozycji w biznesie korporacyjnym, który powinien rosnąć wraz z ożywieniem inwestycyjnym w polskiej gospodarce. Z punktu widzenia inwestorów poszukujących spokoju, którego ceną są niższe od rywali zyski z umocnienia kursu (WIG-Banki urósł od początku roku o 21 proc.), atutem Handlowego jest też brak w portfelu kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. Problem sektora wciąż nie został systemowo rozwiązany i jeszcze nie raz zaciąży na notowaniach konkurentów.

Nie tylko zresztą na notowaniach, bo także z tego powodu wiele instytucji przykręciło kurek z dywidendami. Według analityków, w 2018 r., kiedy akcjonariuszom przyjdzie decydować o podziale zysków za bieżący rok, sytuacja zmieni się o tyle, że po roku przerwydywidendę wypłaci ING i są szanse na to, że zrobi to także PKO BP. Mówił o tym niedawno Zbigniew Jagiełło, prezes banku. Ekspertów nie do końca jednak przekonał — na razie tylko jeden zakłada, że premia będzie i wyniesie 0,56 zł na akcję. Oznacza to stopę dywidendy na poziomie około 1,5 proc., znacznie niższą od tego, do czego bank przyzwyczaił. W latach 2009-15 było to 4-5 proc.

W ING ma być natomiast „standardowo” — prognozowana stopa dywidendy to 2,6 proc. Wyższa niż w tym roku ma być dywidenda z BZ WBK, ale i tak oznaczać to będzie dochodowość na poziomie oprocentowanie najlepszych dostępnych lokat rocznych (takiej próżno szukać w BZ WBK, który proponuje ledwie 0,5 proc.). Na udział w zyskach Banku Millennium i mBanku trzeba będzie poczekać przynajmniej do 2019 r., nawet wtedy nie ma natomiast co liczyć na dochód z akcji Getinu, Aliora czy BGŻ BNP Paribas. Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów polska branża bankowa dywidendowo mocno zmizerniała, a stopa dywidendy z WIG-Banku to 1,8 proc., wobec średniej 10-letniej na poziomie 3 proc. Atrakcyjniej prezentują się wybrane instytucje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Czeski Komercni Banka kusi stopą dywidendy za ten rok na poziomie 4,4 proc., podobnie jak rosyjski Sberbank. Turkiye Garanti, węgierski OTP i austriacki Raiffeisen Bank International według analityków wypłacą za ten rok dywidendę odpowiadającą stopie na poziomie 2-2,6 proc.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane