Akcyza na piwo i wino wzrośnie, a nie spadnie

opublikowano: 10-09-2003, 19:25

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd planuje w przyszłym roku podwyżkę podatku akcyzowego na wino i piwo. Obejmie ona także wyroby spirytusowe, paliwa silnikowe oraz wyroby tytoniowe.

W przyjętym we wtorek projekcie przyszłorocznego budżetu rząd przyjął podniesienie akcyzy na wymienione towary i produkty o 1,1 proc. w ciągu roku. Dochody z podatku mają wynieść 34,61 mld zł. W tym roku sięgną 34 mld zł.

- W prognozie dochodów z podatku akcyzowego na 2004 rok uwzględniono także efekt otwarcia granicy z krajami Unii Europejskiej. Założono, że stosunkowo wysokie limity dotyczące wwozu towarów akcyzowych przez osoby fizyczne wywołają ujemny skutek dla dochodów budżetu państwa z podatku akcyzowego – głosi komentarz do projektu budżetu.

Jeszcze w sierpniu Ministerstwo Finansów zapowiadało obniżkę w przyszłym roku akcyzy na piwo i wino. Miało do niej dojść dwukrotnie. Pierwsza miała nastąpić już 1 stycznia.

- Od 1 stycznia znacząco obniżymy stawki. Będziemy obserwować rynek i możliwe, że z datą wstąpienia do Unii Europejskiej zrobimy kolejny krok – mówił wtedy Edmund Cichowski, dyrektor departamentu akcyzy Ministerstwa Finansów.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcyza na piwo i wino wzrośnie, a nie spadnie