Alekpierow: na rynku ropy nie dojdzie do „przegrzania”

opublikowano: 01-12-2017, 13:04
aktualizacja: 01-12-2017, 13:06

Wagit Alekpierow, szef rosyjskiego koncernu Łukoil nie obawia się „przegrzania” rynku ropy, jak w ostatniej dekadzie, bo globalny popyt rośnie szybko, a sojusz OPEC i innych dużych producentów działa, informuje Reuters.

Alekpierow powiedział agencji, że spodziewa się wzrostu globalnego popytu na ropę o 1,8 mln baryłek dziennie w przyszłym roku. Podaż pochodząca od producentów, którzy nie uczestniczą w porozumieniu OPEC, ma wzrosnąć o 0,8 mln baryłek dziennie.
W czwartek OPEC i jego sojusznicy zdecydowali o przedłużeniu ograniczenia wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek dziennie do końca 2018 roku. Porozumienie o zmniejszeniu podaży, obowiązujące od początku 2017 roku, spowodowało wzrost cen ropy z nawet 27 USD za baryłkę w styczniu do ponad 60 USD obecnie.

Wagit Alekpierow
Zobacz więcej

Wagit Alekpierow Bloomberg

Reuters pisze, że pojawiły się obawy powrotu sytuacji z rynku byka w ostatniej dekadzie, który wyniósł kurs ropy do 147 USD za baryłkę. Alekpierow twierdzi jednak, że kiedy pojawią się oznaki „przegrzania” rynku OPEC i jego sojusznicy zwiększą wydobycie aby zrównoważyć rynek.

- Każdy producent jest powściągliwy. Każdy chce stabilnego rynku i nie poszukuje spekulacyjnych skoków ceny – powiedział Alekpierow, według którego cena ropy będzie wahać się w przedziale 60-65 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu