Alior przeprowadzi emisję wartą 2,2 mld zł

opublikowano: 06-04-2016, 07:30

Alior Bank ogłosił zamiar przeprowadzenia emisji akcji z zachowaniem prawa poboru. Oczekiwana wartość to 2,2 mld zł.

O emisji zdecydują akcjonariusze na zwołanym na 5 maja NWZA. Pieniądze pójdą na zakup wydzielonej części Banku BPH (bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI) oraz wzmocnienie bazy kapitałowej. 

PIĄTE PRZEJĘCIE:
PIĄTE PRZEJĘCIE:
Alior, którym kieruje Wojciech Sobieraj, ma już za sobą trzy przejęcia: portfela kredytowego z HSBC, dwóch SKOK-ów i Meritum. Teraz wchłania Bank BPH i zapowiada, że na tym nie poprzestanie.
ARC

Bank wypuści nie więcej niż 220 mln walorów, przy czym w komunikacie zaznaczono, że ostateczna, faktyczna liczba nowych akcji i ich cena emisyjna zostaną ustalone przez zarząd w terminie późniejszym, przy uwzględnieniu zakładanych wpływów z emisji oraz warunków rynkowych, w tym m.in. kursu giełdowego istniejących akcji Alior Banku. 

Emisja zostanie przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Proponowanym dniem prawa poboru będzie 23 maja 2016 r. Data ustalenia prawa poboru może ulec zmianie w związku z harmonogramem zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF.

Inwestorom posiadającym akcje Banku na koniec dnia prawa poboru za każdą jedną akcję będzie przysługiwać jedno jednostkowe prawo poboru. Parytet, czyli liczba akcji nowej emisji, do objęcia których będzie uprawniać jedno prawo poboru, zostanie ustalona w terminie późniejszym i będzie zależeć od ostatecznej liczby nowo emitowanych akcji banku. 

Największy akcjonariusz Alior Banku – PZU, posiadający obecnie samodzielnie 25,19 proc. akcji banku – zobowiązał się do objęcia nowych akcji w ramach oferty publicznej proporcjonalnie do swojego udziału. 

Transakcja podwyższenia kapitału jest gwarantowana przez BZ WBK, Goldman Sachs International oraz J.P. Morgan Securities plc, które w dniu 6 kwietnia 2016 roku zawarły z Alior Bankiem przedwstępną umowę o gwarantowaniu emisji. BZ WBK, Goldman Sachs International oraz J.P. Morgan Securities plc będą pełnić rolę Globalnych Koordynatorów emisji akcji z prawem poboru Alior Banku.

– Przedwstępna umowa o gwarantowaniu emisji w połączeniu z deklaracją wsparcia otrzymaną od naszego głównego akcjonariusza – Grupy PZU – wspomoże sukces oferty publicznej i w konsekwencji nabycia Podstawowej Działalności Banku BPH. Jednocześnie zapewni optymalny poziom kapitalizacji połączonego banku, wspomagając jego dalszy rozwój. Publiczna oferta akcji to jeden z kluczowych etapów tej transakcji, która z kolei jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii, zakładającej aktywny udział Alior Banku w konsolidacji polskiego sektora bankowego – powiedział Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane