Czytasz dzięki

Allegro wycenione na 3 mld EUR

Do badania serwisu przechodzą eBay, Advent International, Apax, Mid Europa Partners, Permira i CVC.

Na transakcję rynek czekał od lat. Chodzi o Allegro, największego w regionie operatora platformy e-commerce. Naspers, właściciel spółki, długo się przygotowywał do sprzedaży rodowego srebra, a teraz szybko chce się go pozbyć. Południowoafrykański koncern dopuścił wczoraj sześć podmiotów do due diligence, które zaczyna się w czwartek. Co zaskakujące, jest na tej liście tylko jeden podmiot branżowy — to amerykański eBay. Poza tym, o serwis stara się pięć funduszy private equity — CVC w konsorcjum z General Atlantic, Apax, Permira z Cinven, Advent International i Mid Europa Partners. Inwestorzy finansowi dobrze znają nasz kraj — albo mają tu biura, albo aktywnie monitorują sytuację. Z tej listy może się wykruszyć Mid Europa, która jest za mała, by samodzielnie sfinansować transakcję i szuka konsorcjanta. Kupno największego serwisu e-commerce w regionie to nie lada okazja dla funduszy, które mają zapasy gotówki. Zastanawia skąpe zainteresowanie inwestorów branżowych. Prawdopodobnie odstrasza ich cena — Naspers żąda 3 mld EUR (prawie 13 mld zł). Allegro, które ma 50 mln zarejestrowanych klientów, jest dominującym graczem na naszym rynku e- -commerce. Marginalną pozycję ma OLX, którego właścicielem również jest Naspers. O polskich internautów zabiegają też Amazon i właśnie eBay. Wejście eBaya na rynek polski nie spełniło ambicji amerykańskiego koncernu — być może przez kupno Allegro gigant będzie chciał skokowo zwiększyć swoją rolę.

Zobacz więcej

Allegro

TR_Puls Biznesu

— Naspers, jako inwestor finansowy, i tak relatywnie długo czekał z wyjściem z inwestycji w Allegro. O możliwym przejęciu w branży mówiło się od 2-3 lat, choć sam fundusz zaprzeczał, informując, że to nie jest jeszcze ten moment. Moim zdaniem, niewykluczona jest sprzedaż kolejnemu inwestorowi finansowemu, który będzie upatrywał wzrostu wartości firmy w solidnych prognozach rozwoju e-handlu — mówi Paweł Olszynka, kierownik działu analiz rynku ICT firmy badawczej PMR. Z ostatnich informacji wynikało, że PayU, umożliwiający płatności e-commerce, nie będzie sprzedawany wraz z Allegro. To ciekawostka, ponieważ większość przychodów PayU pochodzi właśnie z Allegro i trudno byłoby się platformie transakcyjnej utrzymać na rynku bez kontraktu z serwisem aukcyjnym. Allegro jest atrakcyjne. Według PMR, polski e-commerce powinien rosnąć 15 proc. średniorocznie, osiągając pułap 65 mld zł na koniec 2020 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy