Altus zakończył spór w Dębicy

opublikowano: 17-06-2019, 19:07

Mniejszościowy akcjonariusz producenta opon po długotrwałym kwestionowaniu praktyk akcjonariusza większościowego zawarł ugodę.

Kłótnie o pieniądze są długie i gwałtowne, ale zawsze kiedyś się kończą. W poniedziałek po zamknięciu sesji giełdowej Altus TFI poinformował, że zakończył długotrwały spór z Goodyearem, głównym akcjonariuszem notowanej na GPW Firmy Oponiarskiej Dębica.

Opór się opłacił:
Opór się opłacił:
Polskie instytucje finansowe rzadko walczą z akcjonariuszami większościowymi tak ostro jak Altus TFI, którego prezesem jest Andrzej Ladko.

Altus i zależny od niego Rockbridge TFI zobowiązały się, że nie będą się więcej angażowały w sprawy Dębicy i grupy kapitałowej Goodyear. W zamian Goodyear odkupił od nich cały pakiet akcji Dębicy - 5,854 proc. akcji - po cenie wyraźnie wyższej, niż rynkowa.

„Łączna cena akcji określona w Umowie wynosi 79,19 mln zł. Jednostkowa cena za akcję wynosi 98 zł" - głosi komunikat.

Tymczasem w poniedziałek za jeden walor Dębicy na GPW płacono 80 zł. Na poziomie 98 zł notowania ostatni raz były w grudniu ubiegłego roku.

„W wyniku wykonania transakcji fundusze inwestycyjne zarządzane przez Rockbridge TFI w istotny sposób zwiększą współczynnik płynnych aktywów, co stanowi realizację działania w najlepszym interesie uczestników zarządzanych funduszy" - tłumaczy Altus.

W rezultacie transakcji Goodyear zwiększy swój udział w akcjonariacie Dębicy do 87,25 proc.

Jak pisaliśmy w „Pulsie Biznesu" latem ubiegłego roku, Altus zaczął zasypywać zarząd Dębicy pytaniami i podnosić wątpliwości w sprawie transakcji między spółką a jej głównym akcjonariuszem.

— Dębica to spółka publiczna i Goodyear nie powinien jej traktować jak swojego prywatnego przedsiębiorstwa. Uważamy, że jesteśmy dyskryminowani jako mniejszościowi akcjonariusze - tłumaczył Wojciech Dębski z Altusa.

Altus domagał się m.in. przeznaczania na dywidendę całości zysku spółki. Główną osią sporu były pożyczki, regularnie udzielane przez polską spółkę głównemu akcjonariuszowi z marżą, wynoszącą 0,1 proc. ponad WIBOR. Dębica kontrowała, że pożyczki „przynoszą optymalny zwrot przy maksymalnym bezpieczeństwie", a na zwołanym na żądanie Altusa NWZA Goodyear przegłosował upoważnienie zarządu do przeprowadzenia emisji nowy akcji bez prawa poboru. Altus zareagował pozwami o unieważnienie uchwał, zaskarżano też uchwały innych walnych zgromadzeń Dębicy.
Dla Goodyeara spór z Altusem był kolejnym odcinkiem w serii konfliktów z mniejszościowymi akcjonariuszami Dębicy. Na noże z amerykańską spółką już w 2007 r. poszła grupa PZU. W lutym 2008 r. zawarła z Goodyearem porozumienie, dotyczące m.in. ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje Dębicy „po godziwej cenie” i wypłacenia wyższej dywidendy. Ani do jednego, ani do drugiego nie doszło. W 2010 r. grupa PZU złożyła wniosek o wszczęcie postępowania przed sądem arbitrażowym w Paryżu. Chodziło m.in. o różnice w marżach, generowanych przez Dębicę na sprzedaży kierowanej do Goodyeara (wówczas 8-14 proc.) i do innych klientów (przynajmniej 23 proc.).

„Sytuacja w Dębicy jest przykładem braku transparentności, który nie powinien mieć miejsca” — mówił wówczas Piotr Góralewski, prezes PZU Asset Management. Ostatecznie fundusze PZU sprzedały akcje Dębicy Goodyearowi na początku 2014 r.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane