Amerykańskie akcje spadają trzeci dzień z rzędu

opublikowano: 22-09-2022, 22:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje amerykańskie zanotowały w czwartek spadek. Obniżka wystąpiła po burzliwej wczorajszej sesji, podczas której Rezerwa Federalna ogłosiła podwyżkę stóp procentowych, co wraz z wypowiedziami przewodniczącego Jerome'a Powella, wywołało zamieszanie na rynkach.

fot. Bloomberg

Indeks S&P 500 spadł dziś o 0,9 proc., podczas gdy indeks Dow Jones Industrial Average stracił 100 punktów, czyli 0,4 proc. Zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite poszedł z kolei w dół o 1,4 proc. Ruchy te przedłużają wywołaną przez Fed wyprzedaż w środę, w której S&P 500 i Dow straciły po około 1,7 proc., a Nasdaq zanotował obniżkę o 1,8 proc. Oznacza to trzeci dzień z rzędu spadków na amerykańskich rynkach akcji.

W środę urzędnicy amerykańskiego banku centralnego po raz trzeci z rzędu podnieśli stopy procentowe o 75 punktów bazowych, podnosząc stopę funduszy federalnych do nowego przedziału od 3,0 proc. do 3,25 proc. z obecnego przedziału między 2,25 proc. a 2,5 proc.

Po decyzji Fedu w czwartek inne banki centralne zainspirowały się tym ruchem. Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, a Narodowy Bank Szwajcarii o 75 punktów bazowych. Obserwatorzy rynku spodziewają się również, że Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe, gdy spotka się w przyszłym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany

Polecane