Amerykańskie giełdy odbiły po ostatnich spadkach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-01-2022, 22:28

Przebieg wtorkowych notowań na amerykańskich giełdach sugeruje, że inwestorzy pogodzili się z tym, że Fed prawdopodobnie będzie musiał w tym roku kilkakrotnie podwyższać stopy procentowe, co dla spółek dużego wzrostu i ogromnej kapitalizacji nie jest dobrym sygnałem. I to właśnie rynek Nasdaq, który w poniedziałek zaliczył spektakularne odbicie, we wtorek również był motorem zwyżki.

Fot. rabbimichoel/Pixabay

Sesja otwarła się jednak pod kreską dla wszystkich trzech głównych indeksów, co mogło budzić obawy, że wśród handlujących akcjami znów wzrosła nerwowość, potęgowana wyczekiwaniem na wystąpienie szefa Fed Jerome Powella przed Senacką Komisją Bankową. Choć były obawy, rynek z optymizmem zareagowała na wystąpienie Powella, który niczym praktycznie nie zaskoczył. Kierujący amerykańskimi władzami monetarnymi stwierdził, że oczekuje iż poprawa w łańcuchach dostaw pomoże złagodzić presję inflacyjną w tym roku, ale Fed nie będzie bał się większej liczby podwyżek stóp, niż dotychczas się zakłada, jeśli inflacja pozostanie wysoka.

Dodał przy tym, że wyższe stawki nie powinny zdusić ożywienia, a co najwyżej je spowolnić bez wpadania w recesję.

Na wtorek nie zaplanowano prezentacji żadnych istotnych danych makro. Za to od środy kalendarium będzie obfitować w ważne odczyty. Przede wszystkim dotyczące inflacji konsumenckiej i producenckiej oraz z rynku pracy, które są kluczowym elementem przy decyzjach podejmowanych przez Fed. Oczekuje się, że grudniowa CPI wzrośnie do 7,1 proc. po 6,8-proc. dynamice w listopadzie.

Na rynku surowcowym znów drożało złoto. Na plusie dzień zakończyła ropa, której notowania znalazły się na najwyższym poziomie od dwóch miesięcy. Doprowadziło to do umocnienie sektora energetyczno-paliwowego.

Mocno drożały udziały przedstawicieli grupy określanej jako megacap z Apple i Amazonem na czele.

Na finiszu sesji wszystkie trzy indeksy miały zielone odcienie. Dow Jones IA rósł o 0,51 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkował o0,92 proc. przerywając tym samym serię pięciu z rzędu spadków. Natomiast technologiczny Nasdaq zdrożał o 1,41 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane