Analitycy: trwałe osłabienie złotego tylko w przypadku kłopotów z koalicją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 15:16

Osłabienie złotego wobec euro nie powinno być trwałe, chyba że pojawią się problemy z utworzeniem koalicji rządowej - piszą w poniedziałkowych powyborczych komentarzach analitycy.

Osłabienie złotego wobec euro nie powinno być trwałe, chyba że pojawią się problemy z utworzeniem koalicji rządowej - piszą w poniedziałkowych powyborczych komentarzach analitycy.

    Poniedziałkowe otwarcie na rynku walutowym przyniosło znaczące osłabienie złotego. Nasza waluta straciła ok. 1 proc. względem euro i dolara. Od strat rozpoczęły notowania także polskie obligacje. Rentowność benchmarkowych obligacji 5-letnich wzrosła o 8 pkt - piszą w poniedziałkowym komentarzu Maciej Chojnacki i Marek Węgrzanowski z WGI Domu Maklerskiego.

    W piątek na zamknięciu euro kosztowało 3,90 zł, a dolar był wart 3,2650 zł. W pierwszej reakcji na wynik wyborów kursy walut szybko wzrosły. Cena euro o godz. 9 w poniedziałek dotarła do poziomu 3,9350 zł, a dolara sięgnęła 3,2960 zł.

    Jednak osłabienie złotego po wyborach prezydenckich trwało krócej niż po wyborach parlamentarnych. "Inwestorzy, mimo że popierali Donalda Tuska, liczyli się z wygraną Lecha Kaczyńskiego i mieli przygotowany scenariusz, zgodnie z którym chwilowe osłabienie złotego zostanie wykorzystane do zakupu. Liczą oni bowiem naszybkie sformowanie koalicji rządowej i powołanie przez PiS i PO nowego rządu. Kurs euro/złoty po godzinie 10:30 powrócił do poziomów sprzed wyborów, co może sygnalizować jego dalsze spadki w kierunku 3,87" - czytamy w analizie.

    Dopiero problemy w budowaniu koalicji mogą przełożyć się na trwałe osłabienie złotego. Jednak jeśli problemów nie będzie lub zostaną szybko przezwyciężone, złoty powinien się umacniać - napisali analitycy WGI DM.

    Analitycy Citibanku Handlowego zwrócili w poniedziałkowym komentarzu uwagę na wzmocnienie pozycji PiS w negocjacjach dotyczących utworzenia rządu. Dodali, że wynik wyborów prezydenckich nie stanowi dobrejwiadomości z punktu widzenia rynku walutowego, ponieważ jedną z głównych przyczyn znacznego umocnienia krajowej waluty od przełomu lipca i sierpnia była nadzieja na powstanie liberalnego rządu, który wdroży szereg reform ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, obniży podatki i uporządkuje finanse publiczne.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    "Wydaje się, iż w tej chwili niewiele z tej wizji już pozostało. Jest to z całą pewnością duże rozczarowanie, szczególnie dla zagranicznych graczy, ponieważ w dużej mierze okazało się, iż Polska, traktowana przez nich jako nowy tygrys Europy, ma jednak socjalną twarz. Jeśli nowa władza pochodząca z PiS będzie chciała okazać się choć trochę lojalna względem swojego elektoratu, to nie wróży to najlepiej polskiej gospodarce - dobrze wiemy, do czego prowadzi centralne sterowanie, a zasiłkami jeszcze nikt bezrobocia nie zmniejszył" - napisali analitycy Citibanku Handlowego.

 Nie zakładają oni dalszego osłabienia polskiej waluty; sądzą jednak, że kurs walutowy będzie obecnie "barometrem postępu rozmów koalicyjnych", a zmienność kursu może dziennie wynieść 5-6 groszy.    W razie braku porozumienia co do utworzenia rządu, analitycy Citibanku Handlowego nie wykluczają krótkoterminowego wzrostukursu euro/złoty do poziomu 4,00 - 4,05.

    Również w biuletynie Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao SA zwrócono uwagę, że poniedziałkowa sesja jest testem siły złotego, a na rynku obligacji najbliższe dni przyniosą "podwyższoną zmienność".

    "W najbliższych dniach kluczowy będzie proces tworzenia rządu, jego skład i program. Naszym zdaniem najbliższe dni przyniosą podwyższoną zmienność na rynku obligacji" - napisali analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane