Czytasz dzięki

Analitycy: w 2013 r. lepiej inwestować w bezpieczne aktywa

DI, PAP
opublikowano: 27-12-2012, 10:15

Analitycy są zdania, że osoby posiadający wolny kapitał i chcący go zainwestować powinny zainteresować się w 2013 r. aktywami w niewielkim stopniu narażonymi na spekulacje. Wskazują m.in. rynek ekskluzywnych alkoholi, dzieł sztuki, złota oraz obligacji.

Jak wskazuje analityk Gold Finance Łukasz Wiejak cięcia stóp procentowych w Polsce oraz zapowiedzi ich kolejnych obniżek powodują, że osoby posiadające nadmiar gotówki nie są już przekonane, by trzymać ją na lokatach.

"Może okazać się, że w najbliższym roku lokaty bankowe nie będą chroniły nas przed inflacją, ale sposobów inwestowania jest całe mnóstwo. Jedne są proste i pewne, inne agresywne – bardziej dochodowe, ale mniej pewne" - podkreśla.

W jego opinii potencjalni inwestorzy powinni "na początek zapoznać się z podstawowymi sposobami inwestowania, aby móc świadomie wybrać najbardziej odpowiadającą im opcję".

"Od kilku lat zauważalny jest trend coraz częstszego budowania portfeli inwestycyjnych w oparciu o aktywa, których ceny zmieniają się z uwagi na proporcje popytu i podaży, a nie wyłącznie z powodu spekulacji, z czym mamy doświadczenia na rynkach finansowych. Bardzo ciekawie wygląda w tej chwili rynek alkoholi ekskluzywnych – win i whisky oraz dzieł sztuk" - powiedział.

Jak tłumaczył, wzrost zainteresowania inwestycjami na rynkach alternatywnych jest przede wszystkim spowodowany tym, że są one bardziej zrozumiałe i łatwiejsze w obserwacji dla osób niemających przygotowania finansowego. "Trzeba jednak pamiętać, że tego typu instrumenty są również mniej płynne od akcji czy obligacji skarbowych i wyjście z takiej inwestycji z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe" - podkreślił Wiejak.

Innym sposobem na lokowanie nadmiaru kapitału może być złoto, do czego przekonuje wiceprezes Mennicy Wrocławskiej Piotr Wojda. „Problemy, z jakimi od wielu kwartałów borykają się światowe gospodarki nie zostały rozwiązane. Szefowie banków centralnych w celu złagodzenia skutków kryzysu znacząco zwiększyli podaż pieniędzy na rynku. Takie działania muszą doprowadzić do wzrostu inflacji" - wskazał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodał, że w momencie utrzymującej się niepewności i trwającego spowolnienia gospodarczego, inwestorzy instytucjonalni jak i indywidualni poszukiwać będą bezpiecznych aktywów. "Bezpiecznym i opłacalnym rozwiązaniem nie tylko chroniącym przed inflacją, ale i zapewniającym zysk, jest lokowanie środków w trwałe walory inwestycyjne, czyli np. złoto" - powiedział.

Stwierdził, że charakteryzuje się ono odpornością na wahania rynkowe oraz wysoką płynnością, co czyni je "optymalną inwestycją w czasach niepewności".

Do złota na początku grudnia przekonywał też prezes McAlvany Financial Group, David McAlvany, który prognozował, że w ciągu najbliższego roku cena kruszcu może znacząco wzrosnąć. "Można spodziewać się 2300-2500 dolarów za uncję złota w ciągu roku, a na koniec 2013 r. ok. 2000 dolarów za uncję" - mówił.

Obecnie za uncję złota trzeba zapłacić ok. 1662 dolary za uncję.

McAlvany dodał, że w najbliższym roku "zwyżki są też możliwe na rynku ropy". "Szczególnie jeśli niepewność geopolityczna nadal będzie dominować na Bliskim Wschodzie" - wskazał.

Z kolei analityk DM Banku BPS Kamil Artyszuk stwierdził, że seria ostatnich danych makroekonomicznych wskazuje na silne spowolnienie w polskiej gospodarce. "W pierwszej fazie dekoniunktury inwestorzy zorientowani są przede wszystkim na bezpieczne aktywa, tj. obligacje skarbowe. Obecnie papiery skarbowe są drogie, ale alternatywą są obligacje korporacyjne dużych silnych spółek" - wskazał.

Dodał, że przy wyborze papierów korporacyjnych inwestorzy powinni zwrócić uwagę m.in. na to, czy dana spółka terminowo reguluje swoje zobowiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane