ANALIZA-Wotum dla minister skarbu źle wróży budżetowi

opublikowano: 13-06-2001, 15:25

Marcin Grajewski

WARSZAWA (Reuters) - Oczekiwane w przyszłym tygodniu głosowanie nad wotum nieufności dla minister skarbu państwa stawia pod znakiem zapytania zarówno tegoroczny program prywatyzacji jak i stabilność finansów państwa.

Akcja Wyborcza Solidarność uważa wprawdzie, że ma wystarczająco dużo głosów, by uchronić Aldonę Kamelę-Sowińską przed utratą stanowiska, ale politycy innych partii nie są tego tacy pewni.

Odejście Kameli-Sowińskiej na trzy miesiące przed planowanym wyborami, które najprawdopodobniej wygra Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), pozbawić może budżet dużej części przychodów prywatyzacyjnych. Ich wysokość zaplanowano na ten rok na 18 miliardów złotych.

"Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu, która rozpocznie się 19 czerwca. Według naszych obliczeń, pani minister powinna utrzymać na stanowisku przewagą kilku głosów" - powiedział Reuterowi Grzegorz Cygonik, rzecznik AWS.

WOTUM TO NIE NOWOŚĆ

Ministrowie prywatyzacji są regularnie atakowani zarówno przez posłów lewicy, jak i prawicy. Kamela-Sowińska objęła tekę ministra w lutym, a jej poprzednik przetrwał na stanowisku siedem miesięcy.

Wynik głosowania nad wotum nieufności dla Kameli-Sowińskiej nie jest pewny, bo część posłów przeciwstawiając się będzie starała się w ten sposób zwiększyć swe szanse w wyborach parlamentarnych.

Zdaniem Cygonika szanse Kameli-Sowińskiej wzrosły w chwili gdy prawie 20 posłów AWS zdecydowało się wycofać swe poparcie dla wniosku o wotum nieufności.

W 460-osobowym Sejmie SLD będzie musiało zdobyć 231 głosów by pozbyć się Kameli-Sowińskiej. Wraz z Polskiem Stronnictwem Ludowym i niektórymi przeciwnikami minister z małych ugrupowań prawicowych eks-komuniści mają zaś około 200 głosów.

Posłów wyrażających poparcie dla Kameli-Sowińskiej jest około 220. Języczkiem u wagi okaże się więc grupa 40 posłów niezrzeszonych, co do których nie ma pewności jak zagłosują.

AWS oświadczyła, że ci, którzy zagłosują za wotum nie znajdą miejsca na jej listach wyborczych związku.

ZAGROŻENIE DLA PRYWATYZACJI

Wotum nieufności nadchodzi w niekorzystnym z punktu widzenia finansów publicznych momencie. Rząd zastanawia się nad ograniczeniem wydatków, bo przychody państwa będą w tym roku o około siedem miliardów złotych niższe niż zakładano.

"Prywatyzacja może się opóźnić, bo każdy nowy minister, który zostanie powołany będzie potrzebował czasu, by nauczyć się jak funkcjonuje ministerstwo" - powiedziała Kamela-Sowińska.

Resort chce w tym roku sprzedać 18 procent akcji PKN Orlen, zakończyć prywatyzację PZU i skłonić France Telecom do skorzystania z opcji zakupu akcji Telekomunikacji Polskiej SA. Pod młotek trafić miały też akcje kilku zakładów energetycznych i elektrowni oraz pakiet KGHM.

Tylko niepowodzenie planu sprzedaży 30 procent TPSA spowodowałoby, że budżet państwa straciłby ponad pięć miliardów złotych. W takiej sytuacji trzeba byłoby nie tylko ograniczyć wydatki, ale i zwiększyć deficyt.

To zaś znacząco zmniejszyłoby szanse na szybką redukcję stóp procentowych, których wysokość ma chronić kraj przez wzrostem tempa inflacji. Narodowy Bank Polski oświadczał już bowiem niejednokrotnie, że by obniżka stóp mogła nastąpić, rząd musi lepiej kontrolować deficyt fiskalny.

"Rewizja budżetu może opóźnić redukcję stóp. A odwołanie minister skarbu zwiększa ryzyko tej rewizji" - powiedział Krzysztof Rybiński, główny ekonomista z ING Barings.

Rząd obniżył już prognozę wzrostu gospodarczego na 2001 do 3,8 procent z wcześniej planowanych 4,5 procent. Stało się tak w dużej mierze za sprawą schłodzenia popytu wewnętrznego.

Popyt dławiony jest zaś przez Radę Polityki Pieniężnej wysokimi stopami, z których główna o 10 procent przewyższa inflację.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ANALIZA-Wotum dla minister skarbu źle wróży budżetowi