Ant pracuje na zmianą swojej działalności

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-01-2021, 11:46

Bohater „afery debiutowej” chiński fintech Ant Group pracuje nad harmonogramem zmian w swojej działalności, jakie narzucili mu nadzorcy rynku oraz bank centralny, informuje Reuters, powołując się na Ludowy Bank Chin (PBOC).

ALY SONG/Reuters/Forum
ALY SONG/Reuters/Forum

Instytucja podkreśliła, że organy regulacyjne są w stałym i bliskim kontakcie ze specjalnym zespołem w Ant, który opracowuje plan i harmonogram koniecznych zmian.

Jeden z liderów chińskiego rynku płatności, koncern Ant Group to firma za którą stoi miliarder Jack Ma. Udziałem Ant była w zeszłym roku największa w historii oferta IPO, przekraczająca 35 mld USD, ale podwójny debiut akcji spółki na giełdach w Hongkongu i Szanghaju został zablokowany przez chińskie władze. Zarzucają one spółce m.in. nieprzejrzystą strukturę. Z wcześniejszych informacji wynikało, że organy regulacyjne, głównie bank centralny, chcą, aby Ant przetransformował swoje firmy zajmujące się zarządzaniem majątkiem i dystrybucją ubezpieczeń, a także mniejszościowego internetowego pożyczkodawcę MYbank, w finansową spółkę holdingową. Wtedy podlegałaby regulacjom podobnym do tych jak banki.

Ostre stanowisko Pekinu jest podyktowane próbą ograniczenia wpływów politycznych i potęgi imperium finansowego Jacka Ma, który stworzył giganta rynku e-commerce, koncern Alibaba Holding Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane