Arabia Saudyjska chce, by Brazylia dołączyła do OPEC

opublikowano: 30-10-2019, 13:13

Arabia Saudyjska nieformalnie zaprosiła Brazylię do przyłączenia się do OPEC, powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, co świadczy o rosnącym znaczeniu kraju jako producenta ropy naftowej, jak i o wyzwaniu, jakie stanowi on dla wpływu grupy producentów na rynki ropy naftowej, informuje Bloomberg.

Bolsonaro otrzymał zaproszenie w środę po spotkaniach z wyższymi urzędnikami saudyjskimi, w tym z księciem Mohammedem Bin Salmanem, prezydent Brazylii powiedział na marginesie konferencji Future Investment Initiative w Rijadzie.

- Jest to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia tej polityki w Brazylii - powiedział Bolsonaro, dodając, że będzie musiał skonsultować się z brazylijskim zespołem ekonomicznym i Ministerstwem Energetyki, zanim zgodzi się na przystąpienie. W dyskusji panelowej na konferencji powiedział, że chętnie by widział przyjęcie przez Brazylię zaproszenia.

Jeśli Brazylia dołączy, może stać się trzecim co do wielkości producentem w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową po Arabii Saudyjskiej i Iraku. Rosnąca produkcja w Brazylii komplikuje wysiłki OPEC na rzecz podniesienia cen ropy naftowej w obliczu rosnącej podaży z amerykańskich złóż łupkowych i osłabienia globalnego popytu.

Zasoby ropy naftowej Brazylii są większe niż kilku członków OPEC, powiedział Bolsonaro. Brazylia i OPEC mogłyby stworzyć "wielkie partnerstwo", które pomogłoby sobie nawzajem ustabilizować światowe ceny paliw kopalnych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu