Arendarski: Przedsiębiorcy mają listę życzeń dla nowych ministrów

opublikowano: 09-01-2018, 16:55

Wdrożenie zapisów konstytucji dla biznesu, zmniejszenie biurokracji i uproszczenie prawa podatkowego - to najważniejsze wyzwania, które biznes stawia nowym ministrom odpowiedzialnym za resorty gospodarcze.

Rekonstrukcja rządu ma twarz przede wszystkim gospodarczą. Pojawiła się nowa minister finansów - Teresa Czerwińska, a resort rozwoju został podzielony na dwie części: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym pokieruje Jadwiga Emilewicz oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które przejął Jerzy Kwieciński. Oboje byli zastępcami premiera Mateusza Morawieckiego, który do tej pory szefował resortowi rozwoju.

Andrzej Arendarski

- To dobrze, że zostało wydzielone Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, bo nasze problemy uzyskają odpowiednią rangę i istotność - mówi w Pulsie Dnia prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski. - Ale będziemy cieszyli się naprawdę, jak się zapoznamy z programem tego ministerstwa i głównymi kierunkami jego działania. Myślę, że w dużej mierze będzie to kontynuacja tego, co działo się pod egidą premiera Mateusza Morawieckiego - dodaje.

Jego zdaniem priorytetowym zadaniem powinno być odbiurokratyzowanie procedur gospodarczych. - To dotyczy zwłaszcza małych przedsiębiorców, którzy często nie mają działów prawnych i kadr do załatwiania spraw - zaznacza. W pierwszej kolejności jednak nowych ministrów czeka praktyczne wdrożenie tzw. konstytucji biznesu. - W zapisach są piękne rzeczy, ale w praktyce muszą być one stosowane przez urzędników - mówi Andrzej Arendarski.

Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej pytamy też o:

- znaczenie przesunięć kompetencyjnych między resortami

- podatkowe życzenia przedsiębiorców

- inne przetasowania w rządzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane