Aresztowano szefa szajki cyber-złodziei, która ukradła bankom ponad 1 mld EUR

opublikowano: 27-03-2018, 12:12
aktualizacja: 27-03-2018, 12:13

Funkcjonariusze Europolu i hiszpańskiej policji aresztowali Ukraińca, który był szefem szajki odpowiedzialnej za setki cyberataków. Okradła ona banki na ponad 1 mld EUR.

Denis K. został aresztowany w Alicante. Europol oskarża go o kierowanie atakami z wykorzystaniem malware’u takiego jak "Carbanak" i "Cobalt". Szajka brała na cel systemy e-płatności i instytucje finansowe z ponad 40 krajów.  

Zobacz więcej

Fot. iStock

- Tylko malware Cobalt umożliwiał przestępcom kraść nawet 10 mln EUR podczas jednego ataku – poinformował Europol.

Szajka wysyłała do pracowników banków emaile z załącznikami udające korespondencję z istniejących firm. Po zainfekowaniu systemu komputerowego ofiary zdobywała możliwość zdalnego dostępu do serwerów kontrolujących bankomaty skąd wynajęci przez nią ludzie wypłacali pieniądze.

Część skradzionych pieniędzy szajka „prała” kupując kryptowaluty, poinformowali śledczy.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii ujawnił, że Denis K. i jego trzej współpracownicy mieli dostęp do praktycznie wszystkich banków w Rosji i tylko w Madrycie zdołali skraść z bankomatów 500 tys. EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.es

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Aresztowano szefa szajki cyber-złodziei, która ukradła bankom ponad 1 mld EUR