Argentyna nałoży podatek na eksporterów by zrównoważyć budżet

opublikowano: 03-09-2018, 19:03

W skutek gwałtownego osłabienia peso i spadku zaufania oraz odwrotu inwestorów, do którego doszło w minionym tygodniu, prezydent Argentyny nałoży podatki na eksporterów, aby zwiększyć dochody i zrównoważyć budżet rok wcześniej niż planowano.

Argentyna ma również zredukować około połowy obecnych ministerstw w celu ograniczenia wydatków - zapowiedział prezydent Mauricio Macri.

Mauricio Macri, prezydent Argentyny
Zobacz więcej

Mauricio Macri, prezydent Argentyny fot. REUTERS/Marcos Brindicci/Forum

Rząd planuje zbilansowanie budżetu w przyszłym roku i szukanie nadwyżki w 2020 r. - powiedział minister skarbu Nicolas Dujovne na konferencji prasowej po przemowie Macri.

Aby pokryć niedobór podczas tego przejścia, zwrócimy się do tych, którzy mają największą zdolność do wniesienia wkładu w zmiany - powiedział Macri.

Ma to na celu zasygnalizowanie zmiany w strategii rządu, który we wtorek rozpocznie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat przyspieszenia wypłaty gotówki z linii kredytowej o wartości 50 mld USD. 

Paraliżująca inflacja, historyczna susza i najwyższa stopa procentowa na świecie hamują gospodarkę, która – według prognoz ekspertów - ma wejść w drugą recesję od trzech lat. 

Macri obiecał zacieśnić  budżet i skupić się na doprowadzeniu deficytu fiskalnego jak najbliżej zera do 2019 r.

Argentyńskie peso straciło 16 proc. po tym, jak Macri złożył zaskakujący wniosek w ubiegłą środę, w sprawie szybszego ubiegania się o płatności z MFW. W rezultacie tąpnięcia bank centralny sprzedał rezerwy i podwyższył główną stopę procentową do 60 z 45 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu