ARiMR: Rolnicy otrzymają dopłaty pomimo braku kontroli gospodarstw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-03-2006, 19:11

Gospodarstwa rolne uprawnione do wypłaty dopłat bezpośrednich, w których nie przeprowadzono planowanych kontroli otrzymają pieniądze w terminie, czyli do końca czerwca br. - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

Gospodarstwa rolne uprawnione do wypłaty dopłat bezpośrednich, w których nie przeprowadzono planowanych kontroli otrzymają pieniądze w terminie, czyli do końca czerwca br. - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

    ARiMR miała podpisaną umowę na wykonanie kontroli z konsorcjum reprezentowanym przez firmę ComputerLand. 26 stycznia 2006 r. Agencja odstąpiła od umowy z tą firmą. Konsorcjum miało wykonać kontrole w gospodarstwach województwa opolskiego, łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

    "Kontrole zostaną zlecone na nowo i zrealizowane w 2006 r. Rolnicy, u których nie wykonano planowanej kontroli, otrzymają płatności w terminie, czyli do końca czerwca tego roku" - poinformowała Musiał.  

    Odstępując od umowy, Agencja zażądała jednocześnie kary umownej w wysokości ponad 10 mln zł. Jak poinformowała Musiał, przyczyną podjęcia tej decyzji było nienależyte wykonanie przez konsorcjum I etapu umowy. Działania firmy nie gwarantowały bowiem terminowego i prawidłowego wykonania czynności kontrolnych, co zagrażało realizacji zadań nałożonych na Agencję. Konsekwencją odstąpienia od umowy jest niezrealizowanie w kraju 2.444 kontroli (w województwie opolskim 1.865, a w województwie łódzkim 579).

    Agencja ujawniła również fakt fałszowania przez wykonawcę dokumentów mających potwierdzać przeprowadzenie kontroli. O 24 takich przypadkach ARiMR zawiadomiła organy ścigania. Kilkanaście innych tego typu spraw badają służby kontroli wewnętrznej Agencji.

    Jak poinformowała Musiał, po konsultacjach z Komisją Europejską prezes ARiMR Elżbieta Kaufman-Suszko zdecydowała, że niewykonane kontrole zostaną zrealizowane w 2006 r. Będą one dotyczyły wniosków obszarowych oraz wniosków z tytułu wsparcia obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) złożonych w 2006 r.

    Inspekcja 2.444 gospodarstw będzie stanowiła dodatkową kontrolę ponad zakładany plan wizytacji w danym województwie. Przeprowadzenie zaległych kontroli zostanie zlecone nowo wyłonionym wykonawcom zewnętrznym. Agencja rozpoczęła już procedurę przetargową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane