ARP wchodzi na ścianę wschodnią

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Tarnobrzeska strefa finalizuje umowy z kolejnymi spółkami z grupy LG i myśli o następnych projektach. Tym razem przy wschodniej nitce A4.

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (TSSE) wręczyła zezwolenie firmie Heesung, poddostawcy LG Philips LCD.

— Do końca 2008 r. Heesung zainwestuje co najmniej 299,9 mln zł. Do końca 2011 r. — łącznie 399,6 mln zł. Firma zobowiązała się zatrudnić 1371 osób, ale planuje 2,6 tys. Będzie to więc drugi pod względem wielkości pracodawca w podstrefie w Kobierzycach po LG Philips LCD — mówi Andrzej Talarek, zastępca dyrektora TSSE.

Jako pierwszy z grupy LG zezwolenie otrzymał LG Philips LCD. Potem dołączył LG Electronics, który uzyskał dwa zezwolenia.

Koreański doping

— 10 maja wręczymy zezwolenia kolejnym dwóm spółkom z grupy. Następne dwie procedury są w trakcie, a jedna nie została jeszcze rozpoczęta, bo inwestor nie zgłosił takiej potrzeby — mówi Andrzej Talarek.

W związku z inwestycją LG Philips LCD do Kobierzyc wejdzie łącznie sześciu poddostawców i dwie firmy LG Electronics. Wszyscy chcą rozpocząć produkcję pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Zainwestują 3,5 mld zł i zatrudnią 11 tys. osób. Głównie dzięki firmom grupy LG, Tarnobrzeska SSE ma w tym roku szanse na trafienie do czołówki stref, zarówno pod względem nowych miejsc pracy, wartości inwestycji, jak i obszaru.

Strefa z misją

Władze strefy nie spoczywają na laurach.

— Chcemy zająć się aktywizacją ściany wschodniej. Rozmawiamy z samorządami, bo zamierzamy zwrócić się do Ministerstwa Gospodarki z wnioskiem o poszerzenie strefy. Zależy nam na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, które moglibyśmy nabywać i uzbrajać, a następnie szukać zainteresowanych inwestorów — mówi Marek Indyk, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału ARP zarządzającej strefą.

Rozwój na wschód ma się koncentrować wzdłuż wschodniej części autostrady A4 (odcinek z Krakowa do Tarnowa nie powstanie najpewniej szybciej niż za trzy lata). TSSE ma też inwestora zainteresowanego Przemyślem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu