ARR: KE nie zaakceptowała cen skupu ziarna z magazynów interwencyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
15-07-2005, 14:54

W pierwszym przetargu z nowej puli polscy przedsiębiorcy złożyli oferty zakupu ok. 27 tys. ton pszenicy z zapasów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego (ARR). Proponowana cena wyniosła 84 euro za tonę. Komisja Europejska nie zaakceptowała tej stawki - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

W pierwszym przetargu z nowej puli polscy przedsiębiorcy złożyli oferty zakupu ok. 27 tys. ton pszenicy z zapasów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego (ARR). Proponowana cena wyniosła 84 euro za tonę. Komisja Europejska nie zaakceptowała tej stawki - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

Rzecznik przypomniał, że Unia Europejska przyznała Polsce na początku lipca nową pulę w wysokości 250 tys. ton ziarna, które polscy przedsiębiorcy mogą nabyć z magazynów interwencyjnych i wywieźć do krajów trzecich.

W ofercie zakupu zbóż przedsiębiorcy określają cenę, po jakiej chcą kupować pszenicę z zapasów interwencyjnych ARR. Termin składania ofert w następnym przetargu częściowym wygasa w każdy czwartek.

Podobne przetargi są organizowane w Austrii, Czechach, na Węgrzech, na Litwie oraz na Słowacji. W Słowacji i Litwie nie złożono żadnych ofert. Na Węgrzech przedsiębiorcy chcieli kupić 60 tys. ton pszenicy po cenie od 90,69 do 98 euro za tonę. Komisja zaakceptowała sprzedaż tylko 4 tys. ton po najwyższej oferowanej cenie.

Austriacka agencja płatnicza otrzymała od Komisji zgodę na sprzedaż ponad 48 tys. ton pszenicy po cenach od 95,92 do 101,89 euro za tonę. Natomiast Czesi złożyli oferty na zakup 32,8 tys. ton pszenicy po cenie od 86,77 do 91,9 euro za tonę. Komisja Europejska nie zaakceptowały tych cen.

W tym sezonie ARR sprzedała już 76 tys. ton pszenicy na eksport poza Unię Europejską. Natomiast oferty na zakup ziarna w ramach interwencji opiewają na 1,1 mln ton zbóż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARR: KE nie zaakceptowała cen skupu ziarna z magazynów interwencyjnych