Asseco SEE mówi „vítejte”

opublikowano: 11-08-2019, 22:00

Asseco South Eastern Europe kupuje spółki działające w Czechach i na Słowacji i myśli o dalszej konsolidacji.

Informatyczna grupa Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) za 4 mln EUR kupuje spółki Sonet, działające w Czechach i na Słowacji. Akwizycja ma wzmocnić segment płatności grupy, który jest prowadzony w ramach spółki Payten. Przejmowane firmy specjalizują się w usługach w zakresie technologii płatniczych, w tym m.in. instalacji i serwisie oraz wdrażaniu oprogramowania własnego dla terminali płatniczych (POS). Obecnie firmy te obsługują łącznie ponad 40 tys. terminali i mają ok. 17-procentowy udział w rynku czeskim i ok. 16-procentowy udział na Słowacji.

Dobre perspektywy:
Dobre perspektywy:
Z uśmiechem patrzymy na trzeci kwartał i cały  rok  – mówi Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.
Fot. Marek Wiśniewski

— Myślimy o dalszej konsolidacji rynku czeskiego i słowackiego poprzez kolejne akwizycje, tak by zwiększyć nasz udział do ok. 30 proc. — mówi Piotr Jeleński.

Asseco SEE nie podaje wyników przejętych firm. Poinformowało, że transakcja, której zakończenie zaplanowano na wrzesień, jest realizowana przy 6,2-krotności EBITDA za 2018 r. oraz wskaźniku EV/ EBITDA na poziomie 4,9. Bieżący rok obfituje w akwizycje Asseco SEE. Na początku roku grupa przejęła Necomplusa, działającego m.in. w Hiszpanii, Portugalii czy Ameryce Południowej. Kupiła firmę B Service działającą w obszarze terminali płatniczych w Czarnogórze oraz serbską spółkę Bassilichi oferującą terminale płatnicze i bankomaty wraz z usługami w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Wykupiła też mniejszościowy pakiet w serbskiej firmie Multicard. Przejęcia oraz wzrost organiczny przełożyły się na wyniki. Przychody grupy w pierwszym półroczu wzrosły o 27 proc. do 377 mln zł, a zysk operacyjny o 42 proc. do 43,8 mln zł. Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży zanotowały wszystkie segmenty działalności.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Asseco SEE ze sporym optymizmem patrzy na trzeci kwartał i cały bieżący rok. Portfel zamówień (backlog) na 2019 r. liczony w przychodach ze sprzedaży ma wartość 138 mln EUR i jest o 11 proc. wyższy niż przed rokiem, a portfel w marży pierwszej (tzn. bez kosztów podwykonawstwa) wynosi 98,4, mln EUR, co oznacza wzrost o 14 proc. Backlog przychodowy na sam trzeci kwartał ma wartość 35,4 mln EUR, co oznacza 21 proc. wzrostu r/r, a w marży pierwszej 25,4 mln EUR i jest o 20 proc. wyższy. Backlog przychodowy na 2019 r. w bankowości i integracji systemów wynosi 50,3 mln EUR, a w segmencie płatności 48,1 mln EUR.

Asseco SEE liczy, że w drugim półroczu będzie szybciej akumulować gotówkę niż w pierwszej połowie roku. Po pierwszym półroczu dwunastomiesięczne przepływy pieniężne spółki wyniosły 12,7 mln EUR, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu było to 19 mln EUR w 2018 r. Mogą jednak pojawić się wydatki na kolejne analizowane przez grupę akwizycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane