Asseco zamierza stworzyć europejskiego giganta ERP

Rzeszowska spółka IT rusza na zakupy. Na jej celowniku znajdą się firmy, które produkują oprogramowanie dla firm.

Tuż przed Bożym Narodzeniem Asseco Poland poinformowało o powstaniu spółki Asseco Enterprise Solutions (AES), która ma skupić wszystkie aktywa rzeszowskiego giganta, działające w obszarze systemów wspomagających prowadzenie przedsiębiorstwa (klasa ERP). Pierwszym jej nabytkiem stał się lubelski Asseco Business Solutions (ABS), który odpowiada za biznes ERP nad Wisłą. To dopiero początek, bo rzeszowski gigant ma co do AES mocarstwowe plany.

— Jesteśmy na etapie analizowania rynku i widzimy podmioty, które mogłyby nas interesować — mówi Adam Góral.
Zobacz więcej

— Jesteśmy na etapie analizowania rynku i widzimy podmioty, które mogłyby nas interesować — mówi Adam Góral. Marek Wiśniewski

— Chciałbym, żeby Asseco Enterprise Solutions stało się jednym z największych dostawców systemów ERP w Europie — mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland. Zdaje sobie sprawę, że dogonienie takich gigantów rynku ERP jak niemiecki SAP czy amerykański Oracle jest wręcz niemożliwe. Ale polska firma może powalczyć o ostatnie miejsce na podium. To ambitny plan, bo jego realizacja będzie wymagała dogonieniabrytyjskiego Sage, który chwali się, że jest nie tylko trzecim graczem w Europie, ale także na świecie. Asseco chciałoby powtórzyć model rozwojowy brytyjskiego dostawcy systemów ERP, który przez ostatnie 20 lat budował pozycję na europejskim rynku, skupując mniejszych dostawców w poszczególnych państwach. To oznacza, że rzeszowski gigant rusza na zakupy.

— Jesteśmy na etapie analizowania rynku i widzimy podmioty, które mogłyby nas interesować — mówi Adam Góral.

Podkreśla, że jest spory odzew na pomysł Asseco i zagranicznefirmy, które jeszcze kilka lat temu nie byłyby zainteresowane współpracą, są obecnie otwarte na działanie pod skrzydłami rzeszowskiej spółki. Asseco Business Solutions ma budować biznesową masę nie tylko na podstawie polskiego ABS i przejęć. W planach jest także dalsza konsolidacja aktywów grupy w obszarze ERP. Nie przypadkiem AES zostało zarejestrowane na Słowacji, a pieczę na jego rozwojem sprawuje Jozef Klein, jeden z liderów grupy Asseco Poland i szef Asseco Central Europe (ACE).

Do tej ostatniej firmy należy Asseco Solutions, które dostarcza systemy ERP w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Przedstawiciele rzeszowskiej firmy nie chcą wypowiadać się na ten temat z uwagi na toczący się proces zdejmowania ACE z warszawskiej giełdy. Segment ERP nie jest jednym, w którym powstanie międzynarodowe centrum kompetencyjne wewnątrz grupy Asseco.

W obszarze ubezpieczeń zostało ono stworzone wokół izraelskiej firmy Sapiens. Natomiast Asseco South Eastern Europe będzie integrować wokół siebie biznes płatnościowy. Według Adama Górala, taka integracja jest także możliwaw obszarze rozwiązań dla sektora bankowego. Jest na nią jednak zdecydowanie za wcześnie z uwagi na dużą różnorodność produktową wewnątrz grupy.

W przyszłości takie międzynarodowepodmioty, skupione na jednym segmencie, mogłyby trafić na giełdę. Adam Góral informuje, że o ile Asseco Poland nie ma już w planach wprowadzenia swoich akcji na amerykańską giełdę NASDAQ, to nie wyklucza, że poszczególne spółki z grupy mogą być zainteresowane zachodnimi rynkami kapitałowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu