Avallon wrzuci pieniądze do prania

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Fundusz zamierza przejąć kontrolę nad produkującą proszki do prania spółką Clovin. Liczy na zyski dzięki rozszerzeniu asortymentu i ekspansji zagranicznej.

Coś się kończy, coś się zaczyna. W październiku znany z wykupów menedżerskich fundusz Avallon dopiął transakcję, w ramach której wyszedł ze swojej pierwszej inwestycji, dokonanej jeszcze w 2007 r. Teraz rozpoczyna kolejną rundę zakupów dzięki pieniądzom zebranym w ramach trzeciego już funduszu. Pierwszym celem jest spółka Clovin z Czyżewa, produkująca środki czystości. Wartość transakcji nie jest znana. Avallon przejmie 60 proc. akcji, reszta pozostanie w rękach założycieli spółki. Wniosek w tej sprawie trafił pod koniec października do UOKiK. Clovin produkuje m.in. proszki do prania, wybielacze i płyny do płukania tkanin, a także płyny do zmywarek przeznaczone dla zwykłych konsumentów oraz dla biznesu — np. dla profesjonalnych pralni czy hoteli. Sprzedaje je pod takimi markami, jak Clever czy Spiro. Produkuje też dla sieci marketów pod ich markami własnymi — wśród klientów są m.in. Stokrotka, Intermarché i E.Leclerc. — Spółka działa na rosnącym, konkurencyjnym rynku, zdominowanym przez koncernowych graczy. Produkty spółki jakością nie ustępują liderom rynku, oferując dobrą relację ceny do jakości. Wspólnie z zarządem spółki będziemy koncentrować się na budowie siły marek spółki w nowych segmentach w kraju i za granicą. Spółka posiada innowacyjne portfolio produktowe, wpisujące się w trendy rynkowe — w tym kapsułki do prania oraz produkty ekologiczne — mówi Agnieszka Pakulska, partner w Avallon MBO Fund.

Avallon, w którym partnerem zarządzającym jest Tomasz Stamirowski, od
kilkunastu lat finansuje w Polsce wykupy menedżerskie spółek średniej
wielkości. Zbiera właśnie trzeci fundusz i już zaczyna inwestować pozyskane w
jego ramach pieniądze
Zobacz więcej

KOLEJNA RUNDA:

Avallon, w którym partnerem zarządzającym jest Tomasz Stamirowski, od kilkunastu lat finansuje w Polsce wykupy menedżerskie spółek średniej wielkości. Zbiera właśnie trzeci fundusz i już zaczyna inwestować pozyskane w jego ramach pieniądze Fot. ARC

Clovin miał w ubiegłym roku 110,7 mln zł przychodów, o 1,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 10,4 mln zł i był o 9,4 proc. wyższy niż w 2017 r.

„Pomimo rosnących płac, kosztów surowców, innych materiałów i usług przychody ze sprzedaży i zyski zostały utrzymane na wysokim poziomie. Spółka zwiększa potencjał produkcyjny i szuka nowych, opłacalnych rynków zbytu. Konkurencja na rynku chemii gospodarczej jest wysoka i utrzymanie lub zwiększenie poziomu sprzedaży wymaga wyszukiwanie nowych rynków zbytu w kraju i za granicą” — czytamy w sprawozdaniu z działalności spółki za ubiegły rok.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Clovin poza Polską ma spółki zależne na Litwie, Ukrainie (działa tam zakład produkcyjny) oraz w Niemczech. Łącznie sprzedaje produkty w 25 krajach na świcie. Dla Avallonu to pierwsza transakcja w ramach trzeciego funduszu, do którego wciąż zbiera pieniądze od inwestorów, licząc na 130-160 mln EUR. Avallon działa na polskim rynku fuzji i przejęć od pierwszej połowy poprzedniej dekady. Od początku koncentrował się na wykupach menedżerskich. Jego pierwszy fundusz miał do dyspozycji 50 mln EUR, a pierwszą inwestycją był sprzedający sprzęt rehabilitacyjny Medort. Była to długa inwestycja i kończy się dopiero teraz — w październiku ogłoszono, że kontrolę nad spółką, która po drodze wchłonęła niemiecką grupę Meyra i przyjęła jej nazwę, przejmie amerykański fundusz H.I.G. Przez portfel Avallonu w kolejnych latach przewinęły się takie spółki, jak produkujące wafle ryżowe Good Food, dystrybutor łososia Limito czy producent napojów AG Foods. W ramach drugiego funduszu pod koniec 2012 r. zebrano 109 mln EUR. Fundusz ten zrealizował do tej pory 10 transakcji m.in. w branży budowy infrastruktury drogowej, produkcji kosmetyków czy systemów zabezpieczeń.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu