Aviva pyta Orbis o stopy zwrotu

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Fundusz emerytalny ma wątpliwości, czy spółka racjonalnie wydała 800 mln zł na remonty hoteli.

Fundusz emerytalny ma wątpliwości, czy spółka racjonalnie wydała 800 mln zł na remonty hoteli.

Aviva PTE (do niedawna Commercial Union), które ma 10 proc. akcji Orbisu, nie jest zadowolone z tego, co dzieje się w spółce.

— Dotychczasowe efekty wydania w ciągu ostatnich trzech lat 800 mln zł na modernizację hoteli stawiają pod znakiem zapytania racjonalność tej inwestycji — mówi Michał Szymański, prezes Aviva PTE.

Kilka dni temu Aviva, największy gracz na rynku funduszy emerytalnych, oficjalnie poprosiła spółkę o wyjaśnienia.

"Jakie są szacowane i oczekiwane stopy zwrotu z tego przedsięwzięcia? Jakie korzyści przyniósł bardzo duży program inwestycyjny w modernizację hoteli? Ile średnio wydała spółka na renowację i rozbudowę pokoju hotelowego oraz jakie przyniosło to korzyści w postaci dodatkowych przychodów i zysków?" — pyta PTE w liście do zarządu Orbisu.

Nie tylko te wydatki nie podobają się funduszowi.

"Jakie korzyści przyniósł program inwestycyjny Grupy Orbis Transport, a w szczególności spółki Orbis Transport, w świetle straty netto w 2008 r. Grupy Orbis Transport?" —czytamy w liście.

Fundusz ma też zastrzeżenia do wyników firmy.

"Rentowność kapitału własnego i aktywów grupy kapitałowej Orbis była niska w latach 2007-08. Co jest tego przyczyną i jakie są przewidziane działania w celu poprawy tego stanu?" — pyta w liście Aviva.

Towarzystwo musi się uzbroić w cierpliwość, bo spółka nie spieszy się z odpowiedzią. Na nasze pytania dział relacji inwestorskich odpisał, że odpowiedzi przekaże… "pod koniec przyszłego tygodnia".

List do spółki to pierwszy krok Avivy.

— Chcemy zwrócić na te kwestie uwagę spółki i władz. Nie wykluczamy zwiększania zaangażowania w ład korporacyjny w tej spółce — mówi Michał Szymański.

Oprócz Avivy w akcjonariacie jest jeszcze jeden znaczący inwestor finansowy: BZ WBK AIB Asset Management ma 25 proc. akcji. Z pakietem 50 proc. spółkę kontroluje francuska grupa hotelowa Accor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu