Azja otrząsa się ze strat, Europa oddycha z ulgą

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 29-11-2010, 09:41

Po trzech tygodniach spadków na giełdy w  Azji powróciły nieśmiałe wzrosty, a spółkom ze Starego Kontynentu pomogło porozumienie w sprawie pomocy dla Irlandii.

Nikkei 225 zyskał 0,9 proc., Hang Seng zwyżkował o 1,1 proc., a Shanghai Composite zniżkował o 0,2 proc.

Inwestorzy pozytywnie przyjęli udzielenie Irlandii pożyczki o wartości 85 mld EUR. Po ponad 6 proc. zyskują banki Allied Irish oraz Bank of Ireland. Instytucje zostaną dokapitalizowane przez rząd.

- Akcje zaczną się odbijać, bo w przewidywalnej przyszłości zniknęły czynniki napędzające spadki. Irlandzkie banki dostaną zastrzyk kapitału, co stawia je w dobrej sytuacji – komentował w wywiadzie dla Bloomberga Bob Parker z Credit Suisse AM.

Panazjatycki indeks MSCI Asia Pacific wzrósł o pół proc. po tym, jak wskaźnik 3 kolejne tygodnie zakończył spadkiem. W zeszłym tygodniu indeks stracił nieco ponad 2 proc., do czego przyczyniło się narastające napięcie na Półwyspie Koreańskim. Wskaźnik nadal jest jednak o 7 proc. wyżej niż na początku roku.

- Z jednej strony rynkowi pomaga porozumienie dotyczące programu stabilizacyjnego dla Irlandii, z drugiej strony inwestorzy obawiają się, że sytuacja w Korei wymknie się spod kontroli – komentował Jason Teh z sydneyskiego Investors Mutual.

O prawie 3 proc. podrożały papiery Sony Corp. Bank Nomura wydał rekomendację „kupuj” dla papierów spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane