Azjaci chętnie inwestują w Polsce

opublikowano: 26-09-2019, 22:00

Do końca grudnia wolumen ich zakupów tylko w 2019 r. szacowany jest już na 1,9 mld EUR.

Hossa na rynku nieruchomości komercyjnych nadal trwa. Wolumen transakcji na tym rynku powinien sięgnąć z końcem roku 6,9 mld EUR — prognozują eksperci z Avison Young Polska.

Tradycyjnie najwięcej zakupów dokonywanych jest w Warszawie.

— Koniec września przyniósł 1,7 mld EUR ze zrealizowanych transakcji biurowych, a do końca roku spodziewane jest sfinalizowanie zakupu kolejnych o wartości 0,6 mld EUR — mówi Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający w Avison Young Polska.

Tuż za stolicą największym rynkiem inwestycyjnym w sektorze biurowym jest Kraków ze stabilnym wolumenem rzędu 0,5 mld EUR rocznie.

— Poza typowymi lokalizacjami regionalnymi jak Kraków czy Wrocław uwagę inwestorów przyciągają też mniej oczywiste miasta, np. Szczecin. Wynika to z chęci poszukiwania najbardziej atrakcyjnych stóp zwrotu z inwestycji — wyjaśnia Michał Ćwikliński.

W Polsce liczba transakcji na rynku biurowym zwiększy się z 39 przeprowadzonych w 2018 r. do 62 prognozowanych na koniec 2019 r. Tym samym udział sektora biurowego w łącznym ogólnopolskim wolumenie transakcyjnym wzrośnie do 55 proc. Mniej entuzjastycznie prezentuje się sytuacja w sektorze nieruchomości handlowych.

— W Polsce w 2018 r. dokonano 28 transakcji zakupu nieruchomości handlowych, a szacuje się, że na koniec 2019 r. będzie ich jedynie 19, przy czym spadek wolumenu wynosi aż 44 proc. — mówi ekspert Avison Young Polska.

W ciągu ostatnich 5 lat bardzo dynamicznie wzrósł napływ kapitału z Azji Wschodniej. Dla porównania: w 2015 r. inwestorzy z Dalekiego Wschodu wydali nad Wisłą 35 mln EUR. Obecnie szacuje się, że pod koniec tego roku dokonają zakupów za 1,9 mld EUR. Spada jednak wartość kapitału z innych krajów.

— Uwagę zwraca Wielka Brytania i RPA. Spowodowane jest to zawirowaniami powstałymi wokół brexitu oraz spowolnieniem gospodarczym w RPA — uważa Michał Ćwikliński.

Według danych Avison Young Polska na polskich inwestorów przypadnie jedynie 1 proc. całkowitego wolumenu.

— Jest to poniżej poziomów odnotowywanych w poprzednich pięciu latach, kiedy ich udział wahał się od 3 do 5 proc. Wynika to zapewne z braku efektywnych instrumentów pozwalających na inwestowanie w nieruchomości komercyjne zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak instytucjonalnych — mówi ekspert Avison Young Polska.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu