Czytasz dzięki

Azjatyckie banki nie wiedzą gdzie są pieniądze Wirecardu

opublikowano: 19-06-2020, 09:48

Wartość Wirecardu gwałtownie spada po tym jak dwa banki z Azji, które miały mieć zaginione 1,9 mld EUR niemieckiej spółki poinformowały, że nie prowadziły z nią żadnych interesów.

BDO Unibank, największy pod względem aktywów bank Filipin oraz Bank of the Philippine Islands podały w odrębnych komunikatach w piątek, że Wirecard nie był ich klientem.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To nierzetelny pracownik podrobił dokumenty i sfałszował podpisy naszych innych menedżerów – poinformował Nestor Tan, prezes BDO Unibank. – Wirecard nie ma u nas nawet depozytu. Nie mamy z nimi żadnych związków – dodał.

Wartość Wirecardu spada o ponad 20 proc. w piątek. Od czwartku, kiedy niemiecki fintech poinformował o problemie zaginionych 1,9 mld EUR, kapitalizacji spółki spadła o ponad 70 proc.

Wirecard poinformował w czwartek wieczorem o tymczasowym zawieszeniu dyrektora operacyjnego do końca czerwca. Jan Marsalek  próbował w ostatnich dniach skomunikować się z bankami z Azji w celu odzyskania pieniędzy, ale mu się to nie udało, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Jak pisaliśmy wcześniej w piątek, prezes Markus Braun opublikował nagranie wideo, w którym twierdzi, że niemiecki Wirecard mógł stać się ofiarą oszustwa na wielką skalę.

- Obecnie nie można wykluczyć, że Wirecard AG stał się stroną pokrzywdzoną w wyniku oszustwa na wielką skalę – powiedział prezes Markus Braun w opublikowanym w piątek nagraniu wideo.

Jak piszemy w piątkowym Pulsie Biznesu, akcje Wirecarda były jednym z ulubieńców polskich funduszy inwestycyjnych. Aż 34 zainwestowały pieniądze klientów w jego papiery. Inwestycje w Wirecard zajmowały pod względem wartości trzecią pozycję jeśli chodzi o inwestycje w zagraniczne spółki, tuż za Amazonem i Microsoftem.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane