Czytasz dzięki

Wirecard przyznaje, że zaginione 1,9 mld EUR mogło nie istnieć

Marek Druś, bbc.com
opublikowano: 22-06-2020, 06:23

Zarząd niemieckiego fintechu Wirecard przyznał w poniedziałek, że 1,9 mld EUR, których audytor spółki nie mógł się doliczyć, mogło po prostu nie istnieć.

W ubiegłym tygodniu audytor niemieckiej spółki obsługującej płatności ogłosił, że w bilansie spółki brakuje 1,9 mld EUR. Trop wiódł na Filipiny, gdzie pieniądze miały znajdować się w największych dwóch bankach kraju. Zaprzeczyły one jednak, że robiły interesy z Wirecardem. Jeden z nich przyznał, że jego pracownik sfałszował dokumentację. W niedzielę bank centralny Filipin poinformował, że żadne pieniądze niemieckiej spółki nie wpłynęły do systemu finansowego kraju. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Zarząd Wirecardu ocenia na podstawie dalszego badania, że jest przeważające prawdopodobieństwo iż salda rachunku powierniczego banku w wysokości 1,9 mld EUR nie istnieją – głosi wydany w poniedziałek komunikat.

W reakcji na ostatnie wydarzenia, Moody’s obniżył rating Wirecardu do poziomu śmieciowego. Niemiecka spółka ogłosiła, że wynajęła amerykański bank inwestycyjny Houlihan Lokey do opracowania nowej strategii finansowania.

Doniesienia o problemach Wirecardu spowodowały gwałtowną przecenę akcji spółki. Kiedy dwa lata temu włączano ją do indeksu blue chipów DAX 30 miała kapitalizację 24 mld EUR. Na koniec ubiegłego tygodnia nie przekraczała ona 3 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane